eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A NASA tizenkét PolyCam-felvételből összeállított mozaikképe a Bennu aszteroidáról, amelyeket az OSIRIS-Rex kisbolygókutató űrszonda készített 24 kilométer távolságra a földközeli kisbolygótól 2019. december 2-án. A szonda a tervek szerint 2020. október 21-én megérinti a Bennu felszínét, hogy abból mintát vegyen. Ez az első eset, hogy az Egyesült Államok mintát próbál begyűjteni egy aszteroida felszínéről.
Nyitókép: MTI/EPA/NASA/Goddard/University of Arizona

Nagyobb egy aszteroidabecsapódás valószínűsége, mint eddig hittük

Az elmúlt kétszáz évben jelentősen nőtt annak esélye, hogy a Bennu aszzeroida becsapódjon bolygónkba.

Az Osiris-Rex 2018 óta vizsgálja a Bennut, most pedig visszatér a Földre, miután kőzet- és pormintákat gyűjtött. A NASA űrhajója sokat segít a kutatóknak abban, hogy megértsék, mi várható a jövőben a Bennu mozgásában.

Ez az aszteroida jelenti a legnagyobb veszélyt a bolygóra az űrben található aszteroidák közül: korábban 2700 az egyhez volt az esélye annak, hogy becsapódik abba, ezt mostanra 1750 az egyhezre csökkent.

2184 szeptember 24-én kerül majd igazán nagy veszélybe adataik szerint Földünk,

írja a Sky News.

Az Osiris-Rex 2023-ra érhet vissza a Földre, ekkor kezdhetik meg a tudósok az általa gyűjtött minták vizsgálatát. Az űrhajó 2019-ben készítette el az eddigi legközelebbi fotót a Bennuról, Az égitest egyébként hatévente kerül a Föld közelébe, és egyik a Naprendszer két legismertebben nagy veszélyt jelentő aszteroidájának.

Az Osiris-.Rex két éven át gyűjtött adatot a Bennuról, ezek megfelelő segítséget jelentenek abban, hogy az aszteroida Föld körüli pályája felrajzolhatóvá váljon a következő évszázadokra. A Bennu

már 2135-ben közel kerül majd bolygónkhoz,

de ekkor még nem számítanak a kutatók valódi veszélyre. Ekkor azonban meg kell ismerniük annak pontos pályáját, hogy számításokat végezhessenek azzal kapcsolatosan, hogy a Föld gravitációja hogyan hathat arra, esetlegesen befolyásolva a későbbi közeli elhaladást.

A Bennu 550 méter átmérőjű aszteroida, amely több milliárd éves is lehet. A gravitáció mellett a napsütés is változtathat pályáján. Nevét egy ősi egyiptomi istenség után kapta.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×