eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Nyitókép: Pixabay.com

Ha emelkedik a tengerszint, ennek az országnak nemsoká vége

Kína segíthetne abban, hogy ne elvándorlás legyen a vége, ez viszont a másik világhatalomnak nincs ínyére.

Közhely, ettől még igaz, amire a tudósok már régóta figyelmeztetnek: a klímaváltozás járulékos hatása lesz a tengerek, óceánok vízszintjének lassú, de folyamatos emelkedése, ami számos olyan ország szárazföldjét meg fogja semmisíteni, amelyek óceáni szigeteken hajtották végre a honfoglalást.

A Qubit összeállításában a Csendes-óceánban Ausztrália és Hawaii között elterülő Kiribatit veszi górcső alá, amelynek legnagyobb tengerszint feletti magassága 2 méter, és 33 korallszigetből áll, nagy a népsűrűsége, 120 ezren élnek itt.

Az országot a vízszint emelkedése mellett az óceán savasodása is sújtja, ami a legfőbb bevételi forrás, a halászat léte miatt fontos, és mind gyakoribb vendég az egyenetlen, a földművelést lehetetlenné tevő esőzés.

A kiribati kormány már be is indította a "Migráció méltósággal" programot, amelyben a lakosságot olyan munkákra készíti fel, amelyeket más élőhelyeken tudnak majd végezni. A kormány ezen felül megvásárolt egy 2500 hektárnyi területet a Fidzsi-szigeteken, hogy biztosítsa a megfelelő élelmiszer-termelést és -ellátást, amennyiben ezeket a klímakatasztrófák miatt már nem lehet helyben megoldani, szükség esetén pedig új otthont adjon akár 70 ezer kiribati menekültnek.

Új-Zéland közben egy lottószerű játék segítségével próbálja támogatni évente 75 kiribati állampolgár letelepítését, de a kiribati emberek a végsőkig kitartanak hazájukban.

Van még egy olyan elgondolás is, amellyel megmentenék Kiribatit: Dubajhoz hasonlóan mesterséges szigeteket hoznának létre, egy másik megoldás szerint viszont holland típusú védőgátakat létesítenének, de egyik sem fog menni külső segítség nélkül. Aki segíthet: Kína. Kotorhatják építőanyagért a lagúnákat, és építhetnek belőle gátakat, hidakat is. Ezt a fajta segítségnyújtást viszont az Egyesült Államok nem figyeli jó szemmel.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 17. 15:57
2024. november 17. 10:04
×
×
×
×