eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő a lisztérzékenységről: az öndiagnózist mellőzni kell

Ma már többen lesznek felnőttkorban lisztérzékenyek, mint gyerekként, és akár meddőséghez is vezethet a fel nem ismert betegség – hívta fel a figyelmet Koltai Tünde, a lisztérzékenyek érdek-képviseleti vezetője.

A lisztérzékenység a népesség 1-2 százalékát érinti, és ez egy alulértékelt és sokszor félrediagnosztizált autoimmun betegség – mondta az InfoRádiónak Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke. A legfontosabb oka, hogy nincs olyan egyetlen tünete, tünetegyüttese, amely alapján egyértelműen és gyorsan fel lehetne ismerni.

"A vérszegénység például nagyon jellegzetes tünet lehetne, ahogy a fogyás és a hasmenés is bizonyos ételek elfogyasztása után, ezek viszont számtalan más betegségeknek is tünetük, így nem gyorsan gyullad ki a piros lámpa a háziorvos fejében, de még a gasztroenterológuséban sem" – ecsetelte.

Ebben a betegségben kétszer annyi nőt diagnosztizáltak, mint férfit, és jellemzően a hölgyek azok, akik figyelnek a családtagok élethosszig tartó diétájára, a gluténmentes étrend kialakítására. Az öndiagnózist és a gyorsteszteket viszont mellőzni kell.

A lisztérzékenység tünetei bármely életkorban kialakulhatnak – ma már sokkal több felnőtt is lisztérzékeny lesz, mint gyerek –, és akár meddőséghez is vezethet a fel nem ismert betegség.

"Például

tipikus a nőknél a várandósság és a szülés környéki tünet megjelenése,

ami, ha nem gondol rá a nőgyógyász, abszolút felismeretlen marad. Ezért is döntöttünk úgy, hogy idén a lisztérzékenység és a nők kapcsolatára szeretnénk felhívni a figyelmet, ugyanis ez lehet az oka a gyakori vetéléseknek, az indokolatlan vagy más okkal nem magyarázható meddőségnek vagy a kisebb tömegű újszülötteknek" – magyarázta Koltai Tünde. Létezik azonban szűrővizsgálat, amellyel sok szövődmény megelőzhető.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×