A lisztérzékenység a népesség 1-2 százalékát érinti, és ez egy alulértékelt és sokszor félrediagnosztizált autoimmun betegség – mondta az InfoRádiónak Koltai Tünde, a Lisztérzékenyek Érdekképviseletének Országos Egyesülete elnöke. A legfontosabb oka, hogy nincs olyan egyetlen tünete, tünetegyüttese, amely alapján egyértelműen és gyorsan fel lehetne ismerni.
"A vérszegénység például nagyon jellegzetes tünet lehetne, ahogy a fogyás és a hasmenés is bizonyos ételek elfogyasztása után, ezek viszont számtalan más betegségeknek is tünetük, így nem gyorsan gyullad ki a piros lámpa a háziorvos fejében, de még a gasztroenterológuséban sem" – ecsetelte.
Ebben a betegségben kétszer annyi nőt diagnosztizáltak, mint férfit, és jellemzően a hölgyek azok, akik figyelnek a családtagok élethosszig tartó diétájára, a gluténmentes étrend kialakítására. Az öndiagnózist és a gyorsteszteket viszont mellőzni kell.
A lisztérzékenység tünetei bármely életkorban kialakulhatnak – ma már sokkal több felnőtt is lisztérzékeny lesz, mint gyerek –, és akár meddőséghez is vezethet a fel nem ismert betegség.
"Például
tipikus a nőknél a várandósság és a szülés környéki tünet megjelenése,
ami, ha nem gondol rá a nőgyógyász, abszolút felismeretlen marad. Ezért is döntöttünk úgy, hogy idén a lisztérzékenység és a nők kapcsolatára szeretnénk felhívni a figyelmet, ugyanis ez lehet az oka a gyakori vetéléseknek, az indokolatlan vagy más okkal nem magyarázható meddőségnek vagy a kisebb tömegű újszülötteknek" – magyarázta Koltai Tünde. Létezik azonban szűrővizsgálat, amellyel sok szövődmény megelőzhető.