eur:
394.32
usd:
365.17
bux:
71738.76
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
Nyitókép: Juan Luis Torres Pixabay

Sosem volt még ennyi ikerszülés – íme, az okok

A kutatók 165 ország adatait elemezték, ezer születésre ma tizenkét ikerszülés jut az 1980-as kilenchez képest.

Észak-Amerikában (71 százalék), Európában (60 százalék) és Ázsiában (31 százalék) nőtt a legnagyobb mértékben az ikerszülések száma az 1980-as évekhez képest: a kutatás szerint az ikerszülések abszolút száma a dél-amerikai kontinens kivételével nőtt minden földrészen. További emelkedés ugyanakkor már nem várható, a legtöbb országban, úgy tűnik, tetőzött az ikrek születésének száma – írja a The Guardian.

A jelenség hátterében a mesterséges megtermékenyítéshez és lombikprogramhoz való jobb hozzáférés mellett áll az is, hogy a családalapítás ideje egyre jobban kitolódik, az anyai életkor növekedésével pedig nő annak esélye is, hogy a terhességből ikrek szülessenek. A legnagyobb esély erre az anya 35-39 éves kora között van a kutatók szerint.

"A tendenciák valóban meglehetősen feltűnőek.

Az elmúlt 40-50 évben az ikerszületések aránya erőteljesen növekedett a gazdag, fejlett országokban,

aminek eredményeképp relatív és abszolút értelemben is több ikerszülés történt, mint valaha" - mondja Christiaan Monden, az Oxfordi Egyetem szociológiai és demográfiaprofesszora.

Ikerterhesség természetes módon akkor történik, ha a megtermékenyített petesejt spontán osztódik, vagy ha két petesejt érik egyszerre, és mind a kettőt megtermékenyíti egy-egy spermium. Az ikrek java mostanában ugyanakkor meddőségi kezeléseket követően születik. Erre utal az is, hogy az egypetéjű ikrek száma meglehetősen stabil, azonban egyre több kétpetéjű ikerpár születik.

A felmérés érdekességei közé tartozik, hogy a kutatás szerint

az ikerpárok 80 százaléka jelenleg Afrikában vagy Ázsiában születik,

Afrikában pedig nagyon magas a természetes kétpetéjű ikerterhességek előfordulása is. Az afrikai számok emelkedésére ráadásul a népesedési trendek, nem pedig az orvosi beavatkozások hatnak.

Raj Mathur, a Brit Termékenységi Társaság vezetője szerint nem meglepetés, hogy a meddőségi kezelések és az anyai életkor emelkedése hatására így megugrott az ikerterhességek száma, ahogyan az sem, hogy Nyugat-Európában és a skandináv országokban alacsonyabb az ikerszülések száma ma, mint 2010–2015-ben volt. Ezekben az államokban ha lehet, igyekeznek elkerülni a többes terhességet a meddőségi kezelések során.

„Azt hiszem, hogy a fejlett világban elértük csúcsot az orvosi beavatkozásból fakadó ikerszületési arányok terén, de Afrikában és Dél-Amerikában továbbra is meglehetősen korlátozott ezeknek a módszereknek az elérhetősége. A kihívás az lesz, hogy hogyan tehetjük számukra is elérhetővé ezeket a módszereket anélkül, hogy nőjön az ikerterhességek aránya.

Az ikercsecsemők többsége teljesen egészségesen születik, de az ikerterhesség nagyobb kockázatot jelent az anya és a baba számára is,

ezért amikor el lehet, akkor el kell kerülni azt" – vélekedik Mathur.

Címlapról ajánljuk
Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

Nem hagyja annyiban az Árpád hídi ámokfutó őrizetének enyhítését az ügyészség

A Fővárosi Főügyészség fellebbezést nyújtott be az ellen a bírósági döntés ellen, amely szerint az egy éve halálos balesetet okozó Árpád hídi autós Budapest közigazgatási határain belül szabadon mozoghat. Az InfoRádió Rab Ferencet, a Fővárosi Főügyészség helyettes szóvivőjét kérdezte az ügyben.

Seremet Sándor: fontos jelzést küldött Orbán Viktor a kijevi látogatásával

A miniszterelnök kijevi látogatása cáfolja azt a narratívát, amely szerint a magyar kormány ukránellenes lenne – erről beszélt az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Neumann János Egyetem Eurázsia Központ kutatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Óriási bukás készül Európa egyik legerősebb országában - 5 sorsdöntő kérdés, amire megéri holnap figyelni

Óriási bukás készül Európa egyik legerősebb országában - 5 sorsdöntő kérdés, amire megéri holnap figyelni

A fordulatokkal teli másfél hónapos kampányidőszak a végéhez ért az Egyesült Királyságban, holnap az állampolgárok Anglia, Wales, Skócia és Észak-Írország-szerte a szavazóurnákhoz járulva fognak ítéletet mondani az elmúlt 14 év konzervatív kormányzásáról. A Keir Starmer vezette Munkáspárt győzelméhez nem fér kétség, viszont számos, a jövőre nézve kulcsfontosságú kérdést befolyásolhat akár egy-két százalékpontnyi különbség is a végeredményben. A tét tehát óriási mindegyik párt és az egész ország számára, így összeszedtük azt az öt legfontosabb szempontot, amelyeket érdemes majd figyelemmel követni a holnap éjjeltől megállás nélkül érkező adatok értelmezésékor.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×