eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Védőfelszerelést viselő ápoló a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon az éjszakai műszakban a fővárosi Szent László Kórházban 2020. április 27-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Mi sem ússzuk meg a Covid veszélyesebb mutációját

Eltérő, gyorsan terjedő koronavírus-mutációkat azonosítottak Európa-szerte. Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint Magyarországon is előfordul a kórokozó veszélyesebb változata.

Több európai országban és az Egyesült Államokban is már a koronavírus új változata fertőz. Ez nem annyira veszélyes, ellenben sokkal jobban terjed – erre jutott a temesvári OncoGen orvosi kutatóközpont. Az Egyesült Királyságban Spanyolországban és Írországban azonban a Financial Times cikke szerint a megbetegedések legnagyobb részét egy másik, jóval fertőzőbb mutáció okozza, ami már

annyira eltér az alapvírustól, amilyenhez hasonló változást még nem tapasztaltak.

„Ez a vírus alapvetően nagyon változékony” – fogalmazott az InfoRádiónak Jankovics István. A CMC Déli Klinika virológusa szerint már több tízezer mutációját azonosították a koronavírusnak, Magyarországon is több mint százat találtak. „Ezek között vannak olyanok, hasonlóan az Amerikában megtaláltakhoz, amelyek kicsit súlyosabb megbetegedést okoznak, de teljes a paletta, nálunk is szinte mindegyik változat megtalálható – tette hozzá a szakember, aki úgy véli, az utazásokkal igen gyorsan ide kerülnek a világ bármely részéről a mutálódott kórokozók.

A jelenleg létező koronavírus-mutációk ugyan genetikailag eltérnek, de úgy tűnik, az immunológiai tulajdonságaik is azonosak, ami a vakcinafejlesztést is egyszerűbbé teszi – magyarázza Jankovics István. „Úgy vélem,

a vakcinák hatásosságát a mostani mutációk még nem fogják befolyásolni,

de elképzelhető természetesen, hogy olyan helyzetbe fogunk kerülni, mint az influenzavírus esetében, hogy majd lesznek Covid-A, -B és -C törzsek, és bizony majd mindegyikre külön kell a megfelelő oltóanyagot előállítani. De jelenleg még nem tartunk itt” – fogalmazott.

Előfordul egyébként, hogy a mutáció működésképtelenné teszi a vírusokat, máskor pedig nem befolyásolja a működésüket, de a mutáció virulensebb, könnyebben szaporodó kórokozókat is eredményezhet. Ezért intenzív kutatómunka zajlik annak meghatározására, hogy milyen mutációk jelenthetnek még nagyobb veszélyt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×