eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Kémcsövek a svájci Lausanne-i Egyetemi Kórház (CHUV) mikrobiológiai laboratóriumában 2020. március 23-án. Svájcban eddig 8547 koronavírussal fertőzött személyt regisztráltak és 118-an vesztették életüket.
Nyitókép: MTI/AP/Keystone/Denis Balibouse

Új vírusmutáció szaladt körbe Európában

Spanyolország észak-keleti részéből indult, a nyaralók pedig hazavitték.

A koronavírus egy új mutációja felelős a megbetegedések többségéért több európai országban. A variáns a spanyol mezőgazdasági dolgozóktól terjedt szét gyors ütemben Európában a nyár óta. Az Egyesült Királyságban már az esetek több mint 80 százalékánál kimutatták – írja kutatások alapján a Financial Times, a cikket a Portfolio szemlézte.

A nemzetközi tudósokból álló csapat a mutációt 20A.EU1-nek nevezte el. Úgy vélik, az európai elterjedésben nagy szerepük volt azoknak, akik a nyáron Spanyolországban töltötték szabadságukat, nem tartották be a távolságtartási elveket, majd hazatértek. Nagy arányban mutatták ki a variánst Írországban, Svájcban és Franciaországban is.

A terjedés alapján a nyáron érvényeben lévő megelőző intézkedések gyakran nem voltak elég hatékonyak – mondta Emma Hodcroft genetikus, a Bázeli Egyetem munkatársa. Kiemelte azt is, hogy

a vizsgált mutáció a Sars-Cov-2 egyik korábbi verziójához sem hasonlít, mert jóval gyorsabban terjedt el.

A kutatók további vizsgálatokat végeznek, hogy megfejtsék a variáns gyors terjedésének titkát.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Elbukni látszik az egyedülálló demokratikus kísérlet: most jön a kegyelemdöfés

Az „arab tavaszt” követően az arab világ demokratizálódásának nagy reménysége volt az észak-afrikai, csaknem 12 milliós ország, Tunézia, ahol a 2010-es évek közepén rövid időre valóban létre tudott jönni egyfajta – igaz, ingatag – plurális demokrácia. Az igazi népképviseleti hagyományok hiánya és a megoldhatatlannak tűnő gazdasági problémák azonban kikezdték a rendszert, és 2019-ben nagy erővel tört be egy addig a politikán kívüli szereplő, Kaisz Szaíd. Az új elnök rövid időn belül belekezdett a jogállami vívmányok leépítésébe, és mostanra autoriter hatalmat épített ki. Vasárnap elnökválasztást tartanak Tunéziában, ahol Szaíd és egy áljelölt mellett egyetlen valódi kihívó indul, akit azonban pár héttel a voksolás előtt börtönbe vetettek. Nagyon úgy tűnik ezért, hogy a választás csak színjáték lesz, melynek célja Szaíd tekintélyuralmi rendszerének népi legitimálása.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×