eur:
414.08
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Vérteszt jelezheti előre az életveszélyes citokinvihart

Öt protein jelenlétének vizsgálata segíthet meghatározni, kiket veszélyeztet az immunrendszer életveszélyes túlstimulálása a fertőzés következtében.

A citokinoknak nevezett fehérjék alapesetben segítik az immunrendszert a fertőzés elnyomásában, túltermelődésük azonban olyan gyulladáshoz vezethet, amely a beteg nagyon súlyos állapotához vagy halálához vezethet.

A Southamptoni Egyetem kutatói kísérletükben a koronavírussal fertőzöttek vérében öt olyan fehérjét azonosítottak , amelyek jelenléte ennek a citokinviharként is ismert jelenség kialakulásában nagy szerepet játszhatnak. Tristan Clark, a kutatás vezetője szerint a kórházba kerülőkön koronavírusteszt mellett ezt a vérvizsgálatot is érdemes elvégezni.

"A jövőben a vizsgálat segíthet a betegek azonosításában és a számukra szükséges kezelési irány megtalálásában, közel valós időben" – fogalmazott a ScienceFocusnak adott nyilatkozatában a kutató.

A március 20. és április 29. közt folytatott kísérletben száz koronavírusos beteg vérét vizsgálták, és öt olyan proteint – melyek IL-6, IL-8, TNF, IL-1β és IL-33 néven ismertek – azonosítottak a mintákban, amelyek valószínűsítették, hogy a páciens intenzív osztályra vagy lélegeztetőgépre került, esetleg elhunyt. A legnagyobb jelentőséget az IL-1β és az IL-33 megjelenésének tulajdonítják. Úgy vélik, citokinblokkoló gyógyszerekkel – melyek közül az IL33-at blokkoló szert jelenleg már tesztelik az Egyesült Királyságban – sikerülhet megelőzni a citokinvihart.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×