eur:
411.42
usd:
395.58
bux:
79326.66
2024. december 30. hétfő Dávid
Ormont-völgy, 2018. május 18.A Tejút a svájci Alpok Ormont-völgye fölött a 2018. május 18-ra virradó éjszaka. (MTI/EPA/Anthony Anex)
Nyitókép: A Tejút a svájci Alpok Ormont-völgye fölött 2018. májusában. (MTI/EPA/Anthony Anex)

Egymilliárd évvel pontosítottak a tudósok egy fontos eseményt

Egyetlen csillag segítségével állapították meg kutatók az egyik legnagyobb olyan esemény idejét, amelynek során a Tejútrendszer összeolvadt egy másik galaxissal: mintegy 11 milliárd évvel ezelőtt ütközött a Tejútrendszer és a Gaia Enceladus törpegalaxis.

A galaxisok ütközése az univerzumban nem egyedülálló dolog, több ilyen eseményt is megfigyeltek már a kutatók. A Tejútrendszer sem csak csillagok születése révén növekedett, hanem más galaxisokkal való egybeolvadással is. A csillagászok "csillagrégészekként" keresik a nyomokat, amelyeket ezek az idegen csillagrendszerek hátrahagytak a Tejútrendszerben.

Amina Helmi holland csillagász már 2018-ban bizonyította, hogy a Tejútrendszer "fiatalabb" éveiben összeolvadt egy viszonylag nagyméretű törpegalaxissal, a Gaia-Enceladusszal. Erre utalt a Tejútrendszer úgynevezett halójában lévő több ezernyi csillag mozgása és kémiai összetétele.

A halo a galaxisok legnagyobb és legritkább, közel gömbalakú vagy elliptikus térsége, amely főleg idős csillagokat, gömbhalmazokat tartalmaz. Ez a régió túlnyúlik a galaxis lemezén alul és felül is.

A tudósok akkor úgy vélték, az ütközés tízmilliárd éve következhetett be.

Bill Chaplin, a Birminghami Egyetem csillagásza és kollégái a NASA TESS-teleszkópja és az európai Gaia-űrteleszkóp adatai alapján pontosabban is meghatározták az ütközést. Ehhez a halo egyik fényes csillagát, a Ny Indit vizsgálták. Ez egy nagyon régi csillag, amelynek pályáját a galaxis magja körül a két galaxis összeolvadása láthatóan megváltoztatta. A csillag tehát valószínűleg már létezett az összeolvadáskor.

"Asztroszeizmológiai módszerekkel, amelyek során a csillag egyéni ingadozásait figyeltük, a korát 11 milliárd évben tudtuk meghatározni"

- mondta Thomas Kallinger, a Bécsi Egyetem asztrofizikai intézetének munkatársa. Ebből adódik, hogy a Tejútrendszer és a Gaia-Enceladus összeolvadása legkorábban 11 milliárd éve történhetett - emelte ki a szakértő.

Kallinger szerint az összeütközés nagyon drámai hatású esemény volta Tejútrendszer számára, amelynek során nagyon sok anyagot vett fel, emellett megváltozott galaxisunk kémiai összetétele és mozgási dinamikája is.

"Ezen elemzések alapján pontosabban ismerjük az ütközés időpontját, ami fontos a Tejútrendszer fejlődésének kutatása szempontjából" - mondta Kallinger.

Címlapról ajánljuk
Mikor és hol lehet tűzijátékozni? – mutatjuk a legfontosabb szabályokat

Mikor és hol lehet tűzijátékozni? – mutatjuk a legfontosabb szabályokat

A tűzijáték nem veszélyeztetheti más személyek életét, testi épségét, egészségét, valamint az állatokat is biztonságos helyre kell vinni abban az időszakban, amikor engedélyezett a pirotechnikai eszközök használata – mondta az InfoRádióban a Készenléti Rendőrség tűzszerész főosztályának vezetője. Huszák András figyelmeztetett: magánszemélyeknek egész évben tilos a petárdázás.

Nemzetközi jogász: szándékosan van most csend Moszkvában az azeri géppel kapcsolatban

A Kazahsztánban lezuhant azerbajdzsáni repülőgépet egy orosz rakéta találhatta el. A katasztrófában harmincnyolcan haltak meg. Tóth Norbert nemzetközi jogász szerint most más lehet az orosz hozzáállás és így a vizsgálat is, mint például 1983-ban, amikor a Szovjetunió lelőtte a dél-koreai légitársaság egyik utasszállító gépét.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×