eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Jobbágy Veronika osztályvezető főorvos egy tbc-s beteg röntgenfelvételét értékeli 2011. március 21-én a Jósa András Oktató Kórház tüdőgondozójában, Nyíregyházán. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) március 24-én tartja a tuberkulózis (tbc) elleni küzdelem világnapját.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Elfeledett globális járványra figyelmeztetnek

Minden 39. másodpercben meghal egy gyerek tüdőgyulladásban a világon. Az elmúlt évben több mint 800 ezer csecsemő és kisgyerek halt meg a betegségben annak ellenére, hogy az gyógyítható és többnyire megelőzhető - olvasható jelentésben.

Az UNICEF, a Save The Children nemzetközi jótékonysági egyesület és négy másik egészségügyi szervezet által készített kutatás arra szólítja fel a kormányokat, hogy növeljék az oltóanyagok, az egészségügyi szolgáltatások és a gyógyszerek finanszírozását, hogy megelőzzék és kezeljék a betegséget.

"Megdöbbentő, hogy ez a megelőzhető, kezelhető és könnyen diagnosztizálható betegség még mindig az egyik leggyakoribb halálok a csecsemők és kisgyerekek körében" - mondta Seth Berkley, a Globális Oltóanyag és Oltási Szövetség (GAVI) vezetője.

A tüdőgyulladás (pneumonia) a tüdő és a légzőrendszer betegsége, amelyet baktérium, vírus vagy gomba okozhat. A beteg levegőért küzd, miközben tüdejét genny és folyadék tölti meg. Megelőzhető oltással, kezelhető antibiotikumokkal, súlyos esetben oxigénnel, ezek azonban a szegényebb országokban korlátozottan állnak rendelkezésre.

Az elmúlt évben a tüdőgyulladásnak áldozatul esett gyerekek több mint fele Nigériában, Indiában, Pakisztánban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban és Etiópiában halt meg, többségük két év alatti volt.

"Több millió gyerek hal meg oltóanyag, antibiotikum és a rutinszerű oxigénkezelés hiánya miatt. Ez egy elfeledett globális járvány,

amely sürgős nemzetközi cselekvést tesz szükségessé" - mondta Kevin Watkins, a Save the Children elnöke.

A jelentés szerint a tüdőgyulladás az öt év alattiak 15 százalékánál végződik halállal, mégis a fertőző betegségek kutatására fordított támogatások csupán 3 százaléka kerül ehhez a területhez, jóval kevesebb, mint amennyi más kór, például a malária kutatására jut.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×