eur:
406.59
usd:
383.97
bux:
0
2024. november 19. kedd Erzsébet
A mikrobiális aktivistás hatására apró kalcitkristályok csapódtak ki a becsapódási kráterben.
Nyitókép: Henrik Drake, iflscience.com

Rendkívüli felfedezés Európa legnagyobb becsapódási kráterében

375 millió évvel ezelőtt a mai Svédország területén egy nagyobb objektum csapódott be. Szakértők egy csoportja a közelmúltban a krátert elemezve ősi mikrobák nyomaira bukkant – szemlézi az IFLScience-t a Hvg.hu. Az új eredmények a potenciális marsi élet kutatása miatt is fontosak lehetnek.

A Siljan-gyűrű 52 kilométeres szélességével Európa legnagyobb becsapódási krátere. A Linnaeus Egyetem kutatói a közelmúltban innen származó kőzetmintákat elemezve bukkantak rá az ősi élet nyomaira, kalcium-karbonátot és szulfidot azonosítottak.

A kutatócsoport vezetője szerint a szén és a kén különböző izotópjainak relatív előfordulása az érintett ásványokban azt mutatja, hogy szulfátot szulfiddá alakító, illetve metánt elnyelő és kibocsátó mikrobák voltak jelen a mélyedésben.

Ezek az ősi élet izotópos ujjlenyomatai

olvasható.

A vizsgált kristályok 80-22 millió éve alakultak ki, ami azt jelenti, hogy jóval a becsapódás után is éltek a mikroorganizmusok a kráterben. A szakértők szerint elképzelhető, hogy hogy amennyiben más égitesteken, így a Marson is van élet, az szintén a felszín alatt lelhető fel.

Címlapról ajánljuk

Neurológus: ha kialakul az epilepsziás roham, akkor azt megállítani már nem lehet

Nem lehet megállítani egy epilepsziás rohamot, ugyanakkor az orvosok mellett a közvetlen környezet is sokat tehet azért, hogy ne legyen nagyobb baj. A szakemberek ilyenkor semmiképpen nem használnak defibrillátort, újraélesztéssel próbálkozni indokolatlan esetben csak további problémákat okozna – mondta az InfoRádióban Ilniczky Sándor neurológus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×