Infostart.hu
eur:
399.89
usd:
342.26
bux:
99790.55
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Nyitókép: Rahmé Nikola

A klímaváltozás miatt veszélyben az év rovara is

A havasi cincér fölényesen nyerte a szavazást az év rovara versenyben. A bükkfákat kedvelő bogarat leginkább a tarvágásos erdőművelés és a klímaváltozás fenyegeti – közölte Merkl Ottó, a Magyar Természettudományi Múzeum főmúzeológusa, a bogárgyűjtemény vezetője.

A havasi cincér az év rovara 2019-ben a kis Apolló-lepkét és a magyar tarszát megelőzve.

„Ez az egyik legszebb bogár: 3-4 centiméter hosszú, égszínkék alapon fekete foltos, szép hosszú csápokkal, amelyek végén fekete ecset van” - mondta az InfoRádiónak a Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa, a bogárgyűjtemény vezetője.

Merkl Ottó kifejtette: a havasi cincér lárvája bükkfában fejlődik leginkább, ez 3-4 évig tart.

A kikelő bogár 10-20 napig él, és egyetlen dolga a szaporodás.

Abból a tápanyagból él, amit lárvakorában felhalmozott.

A havasi cincér ritka, védett faj, Közép-Európában már sok helyen kipusztult.

Európa déli felén él jelenleg leginkább, korábban Skandináviában, Észak-Németországban és Észak-Lengyelországban is megtalálható volt, de eltűnt a gazdasági célú erdőművelés miatt.

Magyarországon elsősorban a Dunántúli-középhegység, a Mecsek, illetve a Dunántúli-dombság bükköseiben fordul elő, de az Északi-középhegység egyes részein is gyakori. A Magyar Természettudományi Múzeum főmúzeológusa közölte: a tarvágások jelentenek gondot, ugyanis a kifejlett egyed másfél kilométert hajlandó repülni, ha ekkora körön belül nincs megfelelő fa, akkor nincs élőhely sem.

A klímaváltozás miatt a hűvösséget kedvelő és sok csapadékot igénylő bükkfa is veszélyeztetett.

Ha a klíma melegszik és szárazabbá válik, akkor a bükkösök zsugorodnak és átadják a helyüket a gyertyános tölgyeseknek. Ha az erdészek átállnak más fafajokra, az végleg megpecsételi a havasi cincér sorsát – emelte ki Merkl Ottó.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: a jövő gazdasági háborúja a ritkaföldfémekért zajlik majd

Salát Gergely: a jövő gazdasági háborúja a ritkaföldfémekért zajlik majd

Drágulni kezdtek a ritkaföldfémek. Az ütőkártya Kína kezében van, mert jelenleg ott bányásszák, és ott is dolgozzák fel ezeket az elemeket – mondta az InfoRádióban Salát Gergely. A Magyar Külügyi Intézet munkatársa úgy látja, hogy hosszú távon a világgazdaság a stratégiai fontosságú termékek kapcsán önellátó blokkok kialakulására törekszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Masszív fegyverszállítmányt kaphat Ukrajna Trumptól, orosz földön folytatódhat a háború - Híreink az ukrán frontról hétfőn

Masszív fegyverszállítmányt kaphat Ukrajna Trumptól, orosz földön folytatódhat a háború - Híreink az ukrán frontról hétfőn

Donald Trump elnök ma várhatóan bejelenti első Ukrajnának biztosított fegyverszállítmányát, ez az Axios forrásai szerint lehet, hogy olyan rakétákat is tartalmaz majd, melyek akár Moszkvát is el tudják majd érni. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrég arról beszélt, hogy most megteremtik a körülményeket ahhoz, hogy Oroszország területén folytatódjon a háború. Az orosz hadsereg Kupjanszk bekerítésén dolgozik, közben nagy erőkkel támadnak Szumiban és a pokrovszki térségben is. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború hétfői eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×