eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán

Az ember is bekerül a földtörténetbe

Várhatóan bevezetik az ember korát a földtörténeti időskálára. Az emberi beavatkozás jelentősen megváltoztatta a bolygót, ez teszi szükségessé az új kormegjelölést - mondta az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főmunkatársa.

Nagy valószínűséggel be fogják vezetni a földtörténeti időskálára az ember korát. A 35. Nemzetközi Földtani Kongresszuson javasolta egy munkacsoport az antropocén kor bevezetését a földtörténeti időskálán – mondta Ujvári Gábor.

„Ezt a Nemzetközi Sztratigráfiai Bizottságnak még el kell fogadnia, és egy többlépcsős folyamatban fogják nagyon nagy valószínűséggel bevezetni az időskálára. Ez még néhány évet igénybe fog venni” - tudatta a szakember.

„Látható, hogy az ember az ipari forradalom óta egyre inkább beavatkozik a természetbe. Ez mostanra olyan méreteket öltött, hogy azt mondhatjuk, az ember bolygóformáló tényezővé vált. Alapvetően a Föld rendszerébe avatkozott be, és annak gyakorlatilag minden komponensét érinti ez a változás: a bioszférát, az élővilágot, az óceánokat, a sarki területeket, az atmoszférát, a klímát, stb. Rengeteg olyan hatást gyakorol az ember a természetre, amelyek már messze meghaladják azt a mértéket, ami a természetes folyamattal történt volna” - részletezte az okokat Ujvári Gábor.

„Ennek a termékei – gondoljunk csak a műanyagra vagy a nukleáris robbantások izotópjaira – mind-mind megjelennek az üledékekben. Az új kor bevezetésének pedig alapvető kritériuma, hogy a kőzetekben rétegtani szempontból nyomozhatóak legyenek ezek a változások, és ezek kimutathatóak legyenek a kőzetrétegekben” - indokolta a javaslatot a szakember.

Elmondta, hogy a legújabb földtörténeti kor kezdetének meghatározásához nyomozható módon kell megtalálni azokat a nyomokat, amik egyértelműen elkülöníthetik az antropocént az előtte lévő holocén kortól.

Ezért a tudósok azt javasolják, hogy a kezdőidőpont 1950 vagy 1964 lehetne. Ujvári Gábor indoklásként elmondta, hogy az 1964-es bombacsúcskor kiszabaduló izotópok az atmoszférában és az üledékekben is megjelennek, amelyek az üledékekben, a kőzetrétegekben, és globálisan is jól nyomozhatók.

Mivel pedig korábban az erdőirtásoknak, a rizsöntözésnek szintén jelentős hatása volt, a szakemberek azt javasolják, hogy egy paleoantropocén kort is bevezessenek, amely ezeket a korai hatásokat veszi figyelembe – ismertette az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főmunkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 19. 22:14
×
×
×
×