eur:
414.69
usd:
399.03
bux:
79566.15
2024. december 23. hétfő Viktória
Ilyen a Jupiter a Juno űrszondáról nézve

Ilyen a Jupiter a Juno űrszondáról nézve

Elküldte első fényképeit a Jupitert vizsgáló Juno űrszonda a pasadenai NASA űrközpontba. A Naprendszer legnagyobb bolygóját és három holdját ábrázoló felvétel bizonyítja: a pályára állás után működik a berendezés, amelynek rendszereit ezekben a napokban indítja újra a földi irányítás.

„A Juno űrszondát a Jupiter légkörének, belső szerkezetének vizsgálatára küldték. Nem is az a legfontosabb cél, hogy megismerjük, most mi van a Jupiterrel, hanem leginkább a Jupiter múltjára vagyunk kíváncsiak. Ennek a titkait pedig a bolygó belseje rejti” - közölte az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa.

Ilyen a Jupiter a Juno űrszondáról nézve

„A Jupiterben egy nagyon összesűrűsödött hidrogén-héliumbelső van. Olyasmi, mint egy csillagban – mint a Napban –, csak persze túl kicsi ahhoz, hogy bármiféle energiatermelés, fúzió beindulhasson benne. Legbelül pedig van egy szilárd, kőzetszerű mag” - ismertette a csillagász.

„Ez úgy jöhetett létre, hogy először kialakult egy kövekből, esetleg fémekből álló mag, majd erre a nagy tömegű mag gyűjtötte össze a gázokból álló nagy bolygótestet, légkört” - magyarázta Sárneczky Krisztián.

Elmondta, arra szeretnének rájönni a csillagászok, hogy a Jupiter mint egy csillag, vagy inkább mint egy bolygó alakult ki.

„Mivel nagyon vastag felhőzete van, és egyébként is egy óriásbolygó – a Naprendszer legnagyobb bolygója – nem tudunk lelátni, benézni a magjába. Úgyhogy a Jupiter gravitációs terét kell feltérképezni – erre való ez a szonda többek között” - közölte a csillagász.

„Nagyon elnyúlt, ellipszisre emlékeztető pályán kering majd a műhold a Jupiter körül. A pálya Jupiter-közeli szakasza minden eddiginél közelebb – néhány ezer kilométer távolságra – lesz a bolygó felszínétől. A távoli pontja viszont jó messzire elmegy: ez kell ahhoz, hogy végrehajtsa azokat a két évre tervezett vizsgálatokat, amire létrehozták” - részletezte Sárneczky Krisztián.

Ilyen a Jupiter a Juno űrszondáról nézve

„A Juno nemrég elküldte az első képeket a Jupiterről, amelyeket 4,3 millió kilométer távolságból készített. Az az igazság, hogy ezeknél a képeknél sokkal jobb felvételeket készítenek amatőr csillagászok a Föld felszínéről, így ezek a képek még inkább csak PR célokat szolgálnak és a műszer tesztelését segítik. A több mint 4 millió kilométer azért hatalmas távolság – a Hold van tőlünk 380 ezer kilométerre –, úgyhogy itt még hónapokig a műszerek kalibrációja folyik” – mondta a csillagász.

Elmondta, hogy most épp olyan szakaszban van a szonda, amikor távolodik, ám hamarosan közeledni fog, és augusztus végén közelebb ér.

„A Jupiter négy nagy holdjából három látszik, de csak apró kis korongként a képen, és látszik egy-két felhősáv a Jupiter légkörében, illetve ha jól sejtem, akkor a nagy vörös foltnak a több száz éve örvénylő vihara is látszik a felvételen. De ennél még ezerszer-milliószor jobb képek fognak készülni, amikor a bolygó közelében lesz az űrszonda” - közölte az MTA Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának munkatársa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indul a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok domináltak, de érkezett az Egyesült Királyság Q3-as folyó fizetési mérlege is. Ezt követően Amerikára lesz érdemes figyelni, ugyanis délután a Chicagói Fed-indexe és fogyasztói bizalmi mutatója is publikálásra kerül majd. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés, Európában eséssel indult a nap, majd kora délutánra kis pluszba fordult az indexek többsége. A magyar tőzsde jelenleg felülteljesítő, a nap kétségkívül legfontosabb tőzsdei sztorija a Gránit Bank részvényeinek debütálása a BÉT-en.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×