eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Facebook/Magyar Úszó Szövetség

A szövetségi kapitány elárulta, mi lehet a nyerő stratégia az erős sodrású, koszos Szajnában

Megjósolhatatlan, hogy a Szajna nagyon erős sodrása miatt milyen eredményt hoz a párizsi olimpia nyíltvízi úszóversenye – mondta az InfoRádióban a válogatott szövetségi kapitánya. Gellért Gábor hozzátette: a magyar indulók az elmúlt hetekben ötször edzettek a Dunában, emellett a triatlonosok versenye adhat némi támpontot a mezőnynek.

Augusztus 8-án és 9-én rendezik a párizsi olimpia nyíltvízi úszóversenyeit. A férfiak 10 kilométeres távján Betlehem Dávid és az előző, tokiói ötkarikás játékokon ezüstérmes Rasovszky Kristóf, míg a női mezőnyben Fábián Bettina indul magyar színekben. Gellért Gábor az InfoRádióban elmondta: bár a férfi triatlonosok versenyét a nem megfelelő vízminőség miatt elhalasztották egy nappal, biztos benne, hogy megrendezik a Szajnában a nyíltvízi úszók versenyeit. Kiemelte, hogy a víztározóban rendelkezésre áll megfelelő mennyiségű tiszta víz, amit a verseny előtt beleengednek a folyóba, és így reményei szerint nem lépi át a Szajna szennyezettsége az előírt határértéket a versenyek idején.

Ugyanakkor az eddigi tapasztalatok szerint a tiszta víz rövid időn belül összekeveredik a szennyeződésekkel, így az ideális állapot várhatóan nem fog sokáig fennállni. A szövetségi kapitány hozzátette: a szervezők végig ragaszkodtak ahhoz, hogy a Szajna legyen a versenyhelyszín, rengeteg jegyet eladtak a versenyekre, így egyáltalán nem meglepő, hogy nem kerestek új helyszínt közvetlenül az olimpia rajtja előtt.

„Ebbe a vízbe egyetlenegyszer szabad bemenni, a versenyen”

– jegyezte meg a szakvezető.

A magyar nyíltvízi úszók közül először Betlehem Dávid érkezett meg Párizsba edzője, Szokolai László társaságában, míg Rasovszky Kristóf és Fábián Bettina csak később csatlakozott hozzájuk. Gellért Gábor normál körülmények között mindhárom magyar versenyzőt éremesélyesnek tartaná, de a két triatlonversenyből kiindulva azt mondta, „óriási meglepetések is lehetnek”. Mint fogalmazott, nem nagyon lehet felkészülni arra a sodrásra, ami a Szajnára jellemző. Emlékeztetett, hogy a női triatlonosok versenyén a legjobbak odafelé 3 perc 53 másodperc alatt, míg visszafelé 10 perc 30 másodperc alatt úsztak le 375 métert. A szövetségi kapitány szerint megjósolhatatlan, hogy mi fog történni élesben.

„Tizenöt éve járok nyíltvízi világversenyekre, de ezek a körülmények még nekem is kiszámíthatatlanok, ilyen helyszínen még sosem rendeztek versenyt”

– magyarázta.

Mint mondta, korábban magabiztosan állította, hogy a magyar indulók bekerülnek a legjobb hat közé és az érmekért is küzdhetnek az olimpián, de jelen helyzetben ezt már nem lehet egyértelműen kijelenteni, mert a pálya bárkivel kibabrálhat.

Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid is edzett már jó néhányszor erős sodrású vízben, így megtapasztalták ezt is, de a szövetségi kapitány szerint ebből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, tényleg minden a versenyen fog eldőlni. Akkor derül ki, hogy mennyire tudják-e alkalmazni vagy haszonsítani a tapasztalataikat.

Gellért Gábor hozzátette: az elmúlt másfél évtizedben nem volt példa arra, hogy folyóban rendezzenek nyíltvízi világversenyt, Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid pedig mindössze öt alkalommal próbálták ki, hogy megy nekik az úszás ilyen körülmények között a Dunában. Ezeket az edzéseket, úszásokat részletesen kielemezték, és arra jutottak, hogy mivel a Szajna gyakorlatilag „egy betonvályúba van beszorítva”,

a bója megkerülése után maximum egy méterre kell úszni a parttól, mert ott is elég mély víz és ott a legkisebb a szembesodrás.

„Aki viszont a parttól három méterre úszik, az már helyben áll” – jegyezte meg a szakember.

Ilyen körülmények között értelemszerűen edzésre sem lesz lehetőség a Szajnában, Gellért Gábor szerint kizárt, hogy ezt bárki bevállalja az erős sodrás és a szennyezettség miatt, és mint mondta, nem is szabad ezt megkockáztatni.

A szövetségi kapitány úgy véli, a sodrás és a fertőzésveszély miatt csak egyszer, a verseny napján szabad beugrani a Szajnába, mert a sportolók egészségénél nincs fontosabb dolog. Az egyetlen pozitívum, hogy másoknak sincsen túl sok tapasztalata hasonló körülményekről, vagyis a teljes mezőny nulláról, egyenlő feltételek mellett rajtolhat el.

„Az dönthet, hogy kik tudnak a legjobban alkalmazkodni ehhez a helyzethez, és kik bírják a legjobban erővel a nagy megterhelést, mivel az utolsó 800 méteren mindenkinek nagyon erős szembesodrással kell számolnia” – összegzett Gellért Gábor.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×