eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Rio de Janeiro, 2014. július 13.Philipp Lahm német csapatkapitány emeli a magasba a világbajnoki trófeát a brazíliai labdarúgó-világbajnokság Németország-Argentína döntő mérkőzést követő díjkiosztó ünnepségen a Rio de Janeiró-i Maracana Stadionban 2014. július 13-án. Németország a rendes játékidőt követő hosszabbításban Mario Götze góljával 1-0-ra győzött és negyedszer hódította el a világbajnoki trófeát. (MTI/EPA/Marcus Brandt)
Nyitókép: MTI/EPA/Marcus Brandt

Adidas-botrány: a politikai elit nekirontott a Német Labdarúgó-szövetségnek

Hét évtized után véget ér a Német Labdarúgó-szövetség és az Adidas közötti együttműködés, 2027-től Nike-ben lép pályára a válogatott. A döntés erős ellenérzést váltott ki a kormánypárti és ellenzéki politikusok között is.

Meglepő döntést hozott a Német Labdarúgó-szövetség: 2027-től a Nike lesz a nemzeti csapat hivatalos sportruházati beszállítója, így mintegy 70 éves partnerségének vet véget az Adidasszal.

A német válogatottak 2026 végéig még a kedvenc három csíkos mezben lépnek pályára, így házigazdaként a június közepén kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságon is, többek között a magyar válogatott ellen is.

A mez "kiárusítása" szinte azonnal rendkívüli hullámokat kavart, a felháborodásba vezető politikusok is bekapcsolódtak. Bár a DFB azt hangoztatta, hogy szűkös anyagi helyzete "kényszerítette rá" a döntésre, és a Nike ajánlata ebből a szempontból egyszerűen jobb volt, mindez nem hatotta meg a tiltakozókat. Köztük két tekintélyes és a labdarúgást különösen kedvelő minisztert sem, akiket többi között a Frankfurter Allgemeine Zeitung idézett.

Robert Habeck gazdasági miniszter – egyben Németország alkancellárja – bírálta a szövetség döntését.

"Alig tudom elképzelni a német mezt a három csík nélkül. Számomra az Adidas és a három csík mindig összetartozott, a német identitás részét jelentette"

– fogalmazott a miniszter. "Kicsivel több lokálpatriotizmust kívántam volna" – idézte a lap Habecket.

Hasonlóan ítélte meg a történteket az egészségügyi miniszter, Karl Lauterbach is. "Ne az Adidas legyen a nemzeti mez a futballban? Az Adidas helyett egy amerikai vállalat?" – tette fel kérdéseit a miniszter. Karl Lauterbach szerint hibás az a döntés, amely "az üzlet jegyében egy hagyományt és a haza egy darabját rombolja le".

Ugyancsak az újság idézte az ellenzéki konzervatív CSU parlamenti képviselőjét, Dorothee Bärt, aki "kegyetlenül rossz" döntésről beszélt.

"A sikertörténet 1954-ben kezdődött a felejthetetlen világbajnoki győzelemmel, amely ismét önbizalmat adott hazánknak. Ezért

helytelen, szégyen és egyben érthetetlen, hogy ennek a történetnek most véget kell érnie”

– írta Markus Söder, a CSU elnöke az X-en. A válogatott „három csíkosban játszik – ez éppoly egyértelmű volt, mint az a tény, hogy a labda gömbölyű, és egy meccs 90 percig tart”.

Olaf Scholz kancellár ugyanakkor kommentár nélkül hagyta a DFB lépését „A kancellár azt mondja: ez a Német Labdarúgó Szövetség autonóm döntése” – magyarázta Wolfgang Büchner helyettes kormányszóvivő. Egy brüsszeli sajtótájékoztatón Scholz egy újságírói kérdésre így válaszolt: "A legfontosabb, hogy gólok lőjünk."

Friedrich Merz, a CDU elnöke is élesen bírálta a beszállítóváltást. „Ez egy teljesen érthetetlen döntés – mondta az ellenzéki vezető a Bundestagban. – És meg kell mondanom őszintén: hazafiatlan.”

A hivatalos bejelentés szerint a Nike 2027-től 2034-ig lesz a német válogatott mezszponzora. A legnagyobb példányszámú német gazdasági és üzleti napilap, a Handelsblatt szerint a a Nike-nak 2027-től évi több mint 100 millió eurójába kerül az ügylet. A nagy múltú partner, az Adidas addig évente mintegy 50 millió eurót utal át a DFB-nek – írta a lap.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×