eur:
409.7
usd:
393.89
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
A cseh Marketa Vondrousová, miután győzött a tunéziai Onsz Dzsabőr ellen a wimbledoni teniszbajnokság női egyesének döntőjében 2023. július 15-én.
Nyitókép: MTI/AP/Kirsty Wigglesworth

Cseh királynője lett Wimbledonnak – videó

A cseh Marketa Vondrousova nyerte a wimbledoni teniszbajnokság női egyes versenyét, mivel a szombati döntőben két szettben legyőzte a tunéziai Onsz Dzsabőrt, és megszerezte pályafutása első Grand Slam-trófeáját.

Az már a finálé előtt biztos volt, hogy új női bajnokot avatnak a Church Roadon, és alighanem kevesen fogadtak a szombati meccs párosítására. Az észak-afrikai játékos egymás után második londoni fináléjára készült, tavaly három szettben kikapott a kazah Jelena Ribakinától, akit most a szerdai negyeddöntőben búcsúztatott. Emellett szeptemberben az amerikai nyílt bajnokságon is eljutott a végjátékig, de ott megállította őt a világelső Iga Swiatek. Idén Londonban viszont ismét kiharcolta magának az esélyt, hogy a sportág történetének első afrikai GS-győztese legyen.

A Tokióban olimpiai ezüstérmes Vondrousovának ez volt a második döntője Grand Slam-tornán – 2019-ben Párizsban kikapott az ausztrál Ashleigh Bartytól –, a WTA-sorozatban pedig a hatodik fináléja. Az eddigiekből négyet elveszített, egyetlen serlegét 2017-ben a svájci Bielben szerezte. Az elvesztett döntői között ott volt a 2019-es budapesti is, amelyen a belga Alison Van Uytvanckkal szemben maradt alul. A 24 éves játékos a világranglista 42. helyezettjeként nem kapott helyet a kiemeltek között, és Billie Jean King 1963-as menetelése óta ő lett az első nem kiemelt női döntős a füves pályás GS-viadalon.

A balkezes Vondrousová férje az eddigi két hét során nem volt jelen a brit fővárosban, ám – mint a játékos elmesélte – miután találtak valakit, aki vigyáz a macskájukra, szombaton már Stepan Simek is ott ült felesége páholyában.

Ami az egymás elleni mérlegüket illeti, 2015 óta ötször találkoztak, háromszor a prágai teniszező nyert. Az idén eddig kétszer csaptak össze, és az Australian Openen, valamint Indian Wellsben is Vondrousova ünnepelhetett.

A hatodik csata első játszmája meglepően sok fogadópontot és öt bréket hozott, főleg Dzsabőr teniszezett nagyon idegesen, sokat hibázva. A tunéziai játékos saját adogatásai után alacsony százalékban nyert pontot, de mivel fogadóként jobb teljesítményt nyújtott, 4:2-re elhúzott. Vondrousova ezt követően megnyugodott, rendezte játékát, szinte minden labdát visszatett a pályára, és mivel riválisa ezt követően is sokat rontott, az utolsó 17 labdamenetből 15-öt megnyerve behúzta a nyitófelvonást.

A második szett is a cseh teniszező gyors brékjével indult, de Dzsabőr – aki ismét kezébe vette az irányítást – egymás után három játékot nyerve fordított. Vondrousova 3:3-nál azonban egyenlített, majd miután 4:4-nél újra elvette tunéziai ellenfele adogatójátékát, kiszerválta a mérkőzést, és pályafutása legnagyobb sikerét a földre rogyva ünnepelte.

A prágai teniszező Wimbledonban korábban még a második fordulón sem jutott túl, de most – Petra Kvitova és Jana Novotna után - a harmadik cseh játékos lett, aki diadalmaskodott a füves pályás versenyen, ráadásul a viadal történetében ő lett az első nő, aki nem kiemeltként emelhette fel a trófeát.

Dzsabőr ezzel szemben harmadik GS-fináléját is elveszítette.

A férfi párosok között az első helyen kiemelt holland Wesley Koolhof és brit Neal Skupski duója diadalmaskodott, miután két szettben legyőzte a Marcel Granollers, Horacio Zeballos spanyol, argentin kettőst. Mindkét győztes első férfi páros GS-diadalát ünnepelhette, vegyes párosban ugyanakkor Koolhof tavaly a Roland Garroson, Skupski tavaly és tavalyelőtt Wimbledonban már nyerni tudott.

Eredmény, férfi páros, döntő:

Wesley Koolhof, Neal Skupski (holland, brit, 1.)-Marcel Granollers, Horacio Zeballos (spanyol, argentin, 15.) 6:4, 6:4

korábban:
női egyes, döntő:
Marketa Vondrousova (cseh)-Onsz Dzsabőr (tunéziai, 6.) 6:4, 6:4

Az elmúlt tíz év döntői:

2014: Kvitova (cseh)-Bouchard (kanadai) 6:3, 6:0

2015: S. Williams (amerikai)-Muguruza (spanyol) 6:4, 6:4

2016: S. Williams-Kerber (német) 7:5, 6:3

2017: Muguruza-V. Williams (amerikai) 7:5, 6:0

2018: Kerber (német)-S. Williams 6:3, 6:3

2019: Halep (román)-S. Williams 6:2, 6:2

2020: nem rendezték meg a tornát a koronavírus-járvány miatt

2021: Barty (ausztrál)-Ka. Pliskova (cseh) 6:3, 6:7 (4-7), 6:3

2022: Ribakina (kazah)-Dzsabőr (tunéziai) 3:6, 6:2, 6:2

2023: Vondrousova-Dzsabőr 6:4, 6:4

Címlapról ajánljuk
Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Rasovszky Kristóf olimpiai bajnok úszó: szerencsém is volt ebben az évben, de a sikereim kőkemény munka eredményei

Az FTC olimpiai bajnok úszója úgy véli, ő és Betlehem Dávid is bebizonyította idén, hogy a stábjuk által kijelölt út helyes volt, amit az elért sikerek is alátámasztanak. Rasovszky Kristóf az InfoRádióban elmondta: sokat számított, hogy ebben az évben egy rövidebb periódustól eltekintve elkerülték a betegségek, a párizsi olimpia nehezített körülményeire pedig jól felkészültek, így nem érhették meglepetések a francia fővárosban.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 26. 12:36
×
×
×
×