eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
A címvédő norvég Magnus Carlsen az orosz Jan Nyepomnyascsij ellen játszik a dubaji sakkvilágbajnoki döntő második mérkőzésén 2021. november 27-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Ali Haider

Sakkbotrány: már nyíltan vádolja Magnus Carlsen csalással Hans Niemannt

A norvég nagymester hétfőn közleményben egyértelműsített az eddigi találgatásokat.

Carlsen a Twitteren tisztázta azt, amit eddig is sejtettünk: ellenfelét, a szintén nagymester Hans Niemannt azzal vádolja, hogy csal. Carlsen nemrég visszalépett a 2022-es Saint Louis-i Sinquefield Kupától, miután a harmadik fordulóban vereséget szenvedett Niemann ellen, szeptember 20-án pedig a Julius Baer Generation Cupon egyetlen lépés után visszalépett az amerikai ellen.

Ezt megelőzően nem fogalmazott nyíltan azzal kapcsolatosan, hogy mit gondol ellenfeléről, aki tagad minden vádat - írja a CNN.

Gyanúsan játszott

"Amikor Niemannt az utolsó pillanatban meghívták a 2022-es Sinquefield Kupára, erősen fontolgattam, hogy még az esemény előtt visszalépek. Végül úgy döntöttem, hogy játszom. Úgy vélem, hogy Niemann többet - és az utóbbi időben egyre többet - csalt, mint amennyit nyilvánosan beismert. Fejlődése szokatlan volt, és a Sinquefield Kupán játszott mérkőzésünkön végig az volt a benyomásom, hogy

a kritikus pillanatokban nem volt feszült, sőt, nem is koncentrált teljesen a játékra,

miközben feketével olyan módon játszott le engem, amire szerintem csak kevés játékos képes. Ez a meccs hozzájárult ahhoz, hogy megváltozzon a szemléletem" - olvasható Carlsen részleteket nélkülöző közleményében.

Carlsen szerint a sakkban csalni nagyon súlyos dolog, és a tiszátalan sakk a játék létét veszélyezteti. Úgy gondolja, hogy a versenyek szervezőinek és mindenkinek, aki számára fontos a játék, lépéseket kell tennie a csalások felismerése érdekében.

Nem hajlandó többet Niemann-nal játszani

Közleményében megjegyezte, hogy nem áll szándékában olyanok ellen játszani, akik a múltban többször csaltak, mert nem tudja, mire képesek a jövőben, majd arról is írt, miért nem szólalt meg eddig nyilvánosan.

"Jelenleg csak korlátozottan mondhatok bármit is anélkül, hogy Niemann kifejezett engedélyt adna arra, hogy nyíltan beszéljek. Eddig csak a tetteimmel tudtam beszélni, és ezek a tettek világosan kimondták, hogy

nem vagyok hajlandó sakkozni Niemann-nal.

Remélem, hogy kiderül az igazság ebben az ügyben, bármi is legyen az" - fogalmazott enigmatikusan a norvég sakkozó.

Carlsen vádja az egész sakkvilágot foglalkoztatja, mióta vereséget szenvedett el Niemanntól, majd visszalépett miatta. Pénteken a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) közleményben dorgálta meg Carlsent, amiért egyetlen lépés után visszalépett a Niemann elleni mérkőzéstől, de hozzátette, hogy osztja a világelső mélységes aggodalmát a csalás által a sakknak okozott károk miatt.

"Határozottan úgy véljük, hogy lett volna jobb módja is a helyzet kezelésének" - vélekedtek.

Niemann: csaltam, de régen és nem úgy

Napokkal a Sinquefield Kupa-mérkőzés után Niemann nyilvánosan reagált azokra a vádakra, hogy sakkozói pályafutása során korábban csalt. A 19 éves játékos elismerte, hogy 12 és 16 éves korában megtette ezt, de a St. Louis Chess Clubnak adott interjújában azt mondta, hogy

soha nem csalt táblás játszmákban.

"Az igazat mondom, mert nem akarom, hogy félremagyarázzák. Büszke vagyok magamra, hogy tanultam ebből a hibából, és mindent a sakknak adtam. Mindent feláldoztam a sakkért" - mondta Niemann.

Carlsen a Niemann elleni visszalépése ellenére is megnyerte a Julius Baer Generation Cupot.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×