eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Néha megéri öngólt rúgni – a sport és a tudomány találkozása

A sport a szurkolók többsége számára talán csak a szórakoztatóipar egyik legnépszerűbb ága. A szabályok – a bajnokság formátuma, a rangsorolás, a sorsolás, vagy akár a büntetőpárbajok mechanizmusa – mögött azonban komoly közgazdaságtani, matematikai, operációkutatási eredmények állnak. Vagy legalábbis ez lenne az ideális eset. Csató László, a SZTAKI tudományos munkatársa e témában írt könyve a napokban jelent meg a Palgrave Pivots in Sports Economics sorozatban „Tournament Design (How Operations Research Can Improve Sport Rules)” címmel.

A monográfia bevezetője az 1994-es karibi kupa selejtezőjén játszott Barbados–Grenada mérkőzéssel illusztrálja a tudomány szerepét a sportban. Barbadosnak két góllal kellett nyernie a továbbjutáshoz, de néhány perccel a mérkőzés vége előtt csupán 2–1-re vezettek. Ugyanakkor döntetlen esetén 30 perces hosszabbítás következett, az ott rúgott aranygól pedig duplán számított. A barbadosi játékosok hamarosan felismerték, a hosszabbításban több idejük lesz a szükséges előny megszerzésére. Ezért nemes egyszerűséggel öngólt vétettek, majd nagy erőkkel védték mindkét kaput (!), nehogy Grenada visszaállítsa az egygólos barbadosi győzelmet. Ehhez képest a hosszabbításban már gyerekjátéknak bizonyult a 4–2-es győzelem elérése…

Az első fejezet a sportrangsorokkal foglalkozik. Bemutatja a például a Forma–1 autóversenyben használt pontozási rendszerek axiomatikus megalapozását, a svájci rendszerű sakkversenyeken felmerülő problémákat, és az európai labdarúgó-bajnokságok pontszámegyezőség esetén használt rangsorolási kritériumainak (gólkülönbség, egymás elleni eredmény, győzelmek száma stb.) kavalkádját. Az áttekintés a 2018 óta új számítási módszert használó FIFA-világranglista egykori és mai is érvényes hiányosságainak felsorolásával zárul.

A második fejezet három elemzéssel illusztrálja a párhuzamos kvalifikációs rendszerek okozta üresedés rossz kezelésének következményeit az európai labdarúgásban. A 2015/16-os szezon előtt az Európa Ligában (EL) a kupagyőztes helyét a kupadöntő vesztese kapta, ezért a holland bajnokság 2012. május 6-i SC Heerenveen–Feyenoord mérkőzésén az előbbi csapat számára jobb volt a vereséget szenvedni, mint döntetlent játszani. A 2015 és 2018 közötti három kiírásban a Bajnokok Ligája (BL) csoportkörében a címvédő helye az EL előző évi győztesének jutott, amennyiben a BL címvédője saját bajnokságából szintén kijutott volna. Így az EL címvédő érdekelt volt abban, hogy adott esetben kikapjon a BL címvédő jobb helyezésének biztosítása érdekében. 2015 óta a BL csoportkörének sorsolásakor a címvédő és a hét legerősebb bajnokság győztese kerül az első kalapba (2018 óta pedig a BL és EL címvédő, valamint a hat legerősebb bajnokság győztese). Az üres hely a sorban következő ország bajnokának jut, ami ismét ösztönzési problémákhoz vezet. A könyv mindhárom kérdésre kézenfekvő megoldást javasol.

A harmadik fejezet a csalásbiztosság vizsgálatát folytatja. A motivációt szolgáltató példa szerint a 2016-os U-17 labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezője elitkörében játszott Izland–Görögország mérkőzésen mindkét (!) csapat számára domináns stratégia volt döntetlent játszani. Ez a helyzet bármely olyan bajnokságban megtörténhet, ahol néhány csapatot a párhuzamosan megrendezett csoportokban elért eredményeik alapján értékelnek, bizonyos, rosszul megválasztott mérkőzések (például a csoport utolsó helyezettje elleniek) figyelembevétele nélkül. A tárgyalás ismét a helyes ösztönzést visszaállító módszerek bemutatásával zárul.

A negyedik fejezet a büntetőpárbajok lebonyolítását elemzi. A labdarúgásban jelenleg az ABAB rendszert alkalmazzák, vagyis mindegyik körben ugyanaz a csapat végzi el az első tizenegyest. Ez általában pszichológiai nyomás alá helyezi a második rúgót, emiatt a pénzfeldobással kiválasztott „szerencsés” csapat szignifikánsan nagyobb valószínűséggel nyeri meg a mérkőzést. Alternatív mechanizmusok azonban képesek közelebb kerülni az egyenlő esélyek elvéhez, a szerző néhány ilyen javaslatot hasonlít össze bonyolultságuk és igazságosságuk számszerűsítésével.

Az ötödik fejezet a 24 csapatos labdarúgótornák szervezésének kérdését járja körül. Időbeli korlátok miatt csak hat négycsapatos csoport kialakítása lehetséges, ez viszont nehézséget jelent a 16 résztvevővel induló egyenes kieséses szakasz megrendezésekor, hiszen a csoportokat nem lehet azonosan kezelni. Három különböző előnyt (a csoportgyőztes csoportharmadikkal játszik a nyolcaddöntőben, a csoportmásodik csoportmásodikkal játszik a nyolcaddöntőben, a csoportgyőztes nem játszhat csoportgyőztessel a negyeddöntőben) kell megfelelően szétosztani a csoportok között, ami a múltban gyakran nem sikerült: a 2016-os labdarúgó-Európa-bajnokságon a rendező Franciaország – minő véletlen! – automatikusan a „legjobb” csoportba került. A 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság és a 2019-es női labdarúgó-világbajnokság két különböző megoldással élt az igazságosság biztosítására, a könyv részletesen értékeli ezeket.

A hatodik fejezet témája a 2020-as labdarúgó-Európa-bajnokság selejtezője, amelynek komplexitása szinte példátlan a sportversenyek történetében. Ennek tükrében nem meglepő, hogy három súlyos hiba is azonosítható. Egyrészt a pótselejtezőt játszó csapatok kiválasztása rosszul ösztönöz, másrészt a pótselejtező szabályai ellentmondásra vezethetnek és méltánytalanok lehetnek bizonyos válogatottakkal szemben. A legkomolyabb probléma azonban a monotonitás hiánya: a szimulációs vizsgálat alapján a részvétel valószínűsége nem mindig növekszik a csapatok erejének függvényében, ezt pedig ügyes taktikával könnyen ki lehetett (volna?) használni.

A kötet összefoglalója hangsúlyozza:

a bemutatott témák csupán a sportban felmerülő igazságossági kérdések egy vékony szeletét alkotják.

A szerző végül kifejezi reményét, hogy az elmúlt időszak sikeres reformjai – az Európa Liga ösztönzés kompatibilitásának megteremtése, vagy a 2018-as labdarúgó-világbajnokság dél-amerikai selejtezőjének jobb lebonyolítása – azt jelzik, a döntéshozók a sportban is nyitottak az akadémiai szférából érkező hasznos javaslatokra – olvasható a SZTAKI sajtóközleményében.

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×