eur:
414.54
usd:
398.36
bux:
79580.08
2024. december 23. hétfő Viktória
Birmingham, 2013. május 19.Sir Alex Ferguson, a Manchester United vezetőedzője búcsúzik a szurkolóktól, miután befejeződött csapatának a West Bromwich Albion ellen az angol első osztályú labdarúgó-bajnokságban játszott mérkőzése Birminghamben 2013. május 19-én. Ferguson most irányította utoljára a Manchester Unitedet, mert a bajnokság végén nyugalomba vonul. (MTI/EPA/David Jones)
Nyitókép: David Jones

Sir Alex a legjobb, Guttmann a 21. edző a FourFourTwo listáján

A FourFourTwo az évtized végéhez közeledve ismét összeállította a valaha volt legjobb edzők százas listáját. Nincsenek objektív paraméterek (ha lennének a kétszeres világbajnok, olimpiai bajnok Vittorio Pozzo biztosan bekerült volna legalább az első húszba, így 59.), legfeljebb szimpátiák, adott esetben klubszimpátiák. Meg annak vizsgálata, ki mekkora hatást gyakorolt a világ labdarúgására.

Egyébként is: hiába az FFT főcímébe csempészett „ever” (örök, mondjuk így valaha volt) határozó, mintha a szerkesztők mostohán bántak volna a régmúlt az 1960 előtti idők nagyságaival, néhány nevet említve Pozzóén kívül is, Herbert Chapmannel (25.), Sebes Gusztávval (nincs a listán sem ő, sem Bukovi Márton!), vagy éppen Sepp Herbergerrel (80.).

A legjobb magyar a listán a Benficát két BEK-győzelemhez segítő Guttmann Béla, aki a 21. helyet foglalja el. Egymást követi az erdélyi futball két kiválósága, Kovács István (62.) és Jenei Imre (63.)

Az első húszba – Valerij Lobanovszkij, és az argentin születésű, egyébként teljes pályafutását Európában megélő Helenio Herrera kivételével – csak a nem földrajzi értelemben, hanem áttételesen a kifejezést használva, nyugat-európai edzők kerültek.

A 11–20. helyre például Brian Clough, José Mourinho, Marcello Lippi, Giovanni Trapattoni, Vicente Del Bosque, Miguel Muñoz, Ottmar Hitzfeld, Carlo Ancelotti, Nereo Rocco és Louis van Gaal.

A 6–10. helyre Arrigo Sacchi, Matt Busby, Helenio Herrera, Ernst Happel és Valerij Lobanovszkij került

Az ötödik Pep Guardiola, a negyedik Bill Shankly, a harmadik Johan Cruyff, a második Rinus Michels, s az első Sir Alex Ferguson.

Az Index.hu kigyűjtött még néhány további ma is jól ismert nevet a mezőny négyötödéből, a 21–100. helyről: Roy Hodgson (100), Claudio Ranieri (90), a női labdarúgást képviselő Silvia Neid (81, rajta kívül még egy hölgy van, Tina Theune 74.), Didier Deschamps (73) Joachim Löw (66), Franz Beckebauer (53), Rafa Benítez (41), Luiz Felipe Scolari (39), Zinedine Zidane (36), Jupp Heynckes (32), Jürgen Klopp (29), Mario Zagallo (27), Arsene Wenger (23)

Fura összeállítás…

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.    

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×