eur:
407.34
usd:
384.87
bux:
77833.51
2024. november 19. kedd Erzsébet
Monza, 2018. augusztus 31.Kimi Räikkönen, a Ferrari finn versenyzője a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság Olasz Nagydíjának első szabadedzésén a monzai versenypályán 2018. augusztus 31-én. A futamot szeptember 2-án rendezik. (MTI/AP/ Luca Bruno)
Nyitókép: Luca Bruno

Raikkönen nyert, Hamiltonnak még várnia kell az ötödik vb-címre

A Ferrari finn pilótája, Kimi Raikkönen nyerte az Egyesült Államok Formula-1-es Nagydíját Max Verstappen és Lewis Hamilton előtt. Sebastian Vettel negyedik lett, ezzel még matematikai esélye maradt a vb-címre, igaz, Austinban is távolabb került ettől.

Az élen Raikkönen a rajt után megelőzte Hamiltont, Vettel pedig Ricciardóval csatázott nagyot a negyedik helyért. Ez utóbbi párharcban a verseny első körében oda-vissza előzte egymást a két pilóta, majd amikor a két autó összeért, Vettel alatt megpördült a Ferrari. A német pilóta Monza óta már harmadjára került többé-kevésbé hasonló módon a mezőny hátsó részébe.

A 18. helyről induló Verstappen és Vettel is folyamatosan előzgette a középmezőny autóit, a 7. körben a holland az ötödik, a német pedig a nyolcadik helyig tudott felzárkózni.

A verseny első szakaszában csak Hamilton tudott közel maradni Raikkönenhez, nagyjából két másodperces távolságból követette a címvédő a Ferrari versenyzőjét.

A 9. körben Ricciardo műszaki hiba miatt feladta a futamot. A Red Bull miatt virtuális biztonsági autós szakaszt rendeltek el, Hamilton pedig ezt kihasználta, és gumit cserélt.

Az angol pilóta a 3. helyre tért vissza, Vettel pedig egy újabb előzéssel már az 5. helyen haladt.

Bottas az első lehetséges pillanatban elengedte Hamiltont, aki ismét üldözőbe vette Raikkönent, és a 18. körre szinte ugyanott tartott, mint a virtuális biztonsági autós fázis előtt.

Hamilton tovább közelített, majd három körön át támadta Raikkönent, de megelőzni nem tudta. A finn pilóta Ferrariján a 22. körben cserélték le a gumikat, és az ötödik helyre tért vissza.

Verstappen Red Bullján is lecserélték az abroncsokat, a holland Raikkönen mögött folytathatta, de az egy körrel később kerékcserére kiálló Bottast az elévágással meg tudta előzni.

A 25. körben Raikkönen, majd a 27.-ben Verstappen is elment Vettel mellett, a négyszeres világbajnok Ferrarija alatt teljesen elkoptak a gumik, így ki is kellett jönnie a cserére, majd az ötödik helyen folytathatta Bottastól jócskán lemaradva.

A féltáv környékén az élen hosszú ideig 17 másodperc körül stabilizálódott Hamilton előnye Raikkönennel szemben, majd elkezdett fogyni a brit versenyző előnye, előbb lassabban, majd drasztikusabban.

18 körrel a vége előtt Hamilton autóján ismét le kellett cserélni a gumikat, és a brit a 4. helyre tért vissza. Raikkönen, Verstappen, Bottas volt a sorrend az első három helyen.

Hamilton jó két körrel később elment Bottas mellett, de az angol éllovas utána csak lassabban csökkentette hátrányát Raikkönnel és Verstappennel szemben. Nyolc körrel a vége előtt 1-1,5 másodpercre követték egymást az éllovasok, míg Vettel szinte utolérte Bottast.

Két körrel a vége előtt Hamilton megpróbálta megelőzni a magát kicsit elfékező Verstappent, de a csatát végül a holland nyerte, majd nem sokkal később Bottast megelőzte Vettel. Ezek nem a Mercedes pillanatai voltak.

Raikkönen nyert Austinban, 5,5 évvel és 113 versennyel legutóbbi futamgyőzelme után, Hamilton pedig már nem tudta újra megtámadni Verstappent a második helyért.

A következő versenyt Mexikóvárosban rendezik egy hét múlva, Hamilton előnye 70 pont Vettellel szemben, akinek csak egy futamgyőzelemmel lenne esélye megakadályozni a brit pilóta végső sikerét két futammal a vége előtt - de csak akkor, ha Hamilton legfeljebb nyolcadik lesz a Mexikói Nagydíjon.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×