eur:
409.4
usd:
374.68
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

Dudás Viktor: a régi aranykor utolsó fejezete jön Hollywoodban

Öt hónap után született megállapodás a forgatókönyvírók és a nagy hollywoodi filmstúdiók közötti patthelyzetben. A színészekkel ugyanakkor továbbra sincs egyezség. Dudás Viktor filmszakértőt, filmes szakírót kérdeztük.

Összességében egy sokkal átfogóbb és részletesebb megállapodás született, mint amire korábban számítani lehetett – fogalmazott az InfoRádióban Dudás Viktor.

A filmszakértő emlékeztetett, hogy amíg a hetvenes években a stúdióvezetők és a filmforgatáson dolgozók átlagfizetése csak 25-30-szoros arányt mutatott, 2021-re az előbbiek körébe tartozók csaknem 1500-szor több pénzt vihettek haza. Vagyis a sztrájk ezeket az aránytalanságokat volt hivatott többé-kevésbé kiegyenlíteni. Ugyanis reálértéken az elmúlt tíz évben körülbelül

húsz százalékkal csökkent a forgatókönyvírók bevétele úgy, hogy a streamingszolgáltatók terjeszkedéséből és óriási bevételeiből gyakorlatilag semmit nem láttak

– tette hozzá a filmes szakíró.

A pénzügyeken túl a másik égető kérdés, illetve követelés a mesterséges intelligenciának a valamilyen módon történő visszaszorítása volt a filmek elkészítéséből. Dudás Viktor szerint egyelőre úgy tűnik, hogy 2026-ig, ameddig a forgatókönyvírók és a producerek közötti megállapodás szól, nem feltétlen kell attól tartani, hogy Hollywoodban nagyobb hangsúlyt fog kapni a forgatókönyvek elkészültében az MI, bár a szakíró ezzel kapcsolatban kissé pesszimista: „látva, milyen dinamikusan fejlődik az mesterséges intelligencia, és micsoda elképesztő forrásokat biztosítanak erre a cégek,

lehet hogy a régi »aranykor« utolsó fejezete vette kezdetét ezzel a hároméves szerződéssel”.

A forgatókönyvíróknak sikerült elérniük, hogy rájuk bízzák, miként használják a technológiát, a stúdió pedig nem adhat oda átdolgozásra egy forgatókönyvötletet, ha azt az MI kreálta, illetve ha mégis, arra külön fel kell hívnia az író figyelmét – magyarázta Dudás Viktor. További kitétel, hogy a stúdió is megtilthatja a mesterséges intelligencia alkalmazását az írói folyamat során, a forgatókönyvírók pedig maguk dönthetnek arról, hogy az általuk készült anyagokat felajánlják-e a mesterséges intelligencia „okosításához”.

Az írói sztrájknak ugyan vége, a hollywoodi filmforgatások nem feltétlen fognak tudni megkezdődni – jegyezte meg a filmszakértő –, hiszen a színészek még nem jutottak dűlőre a Film- és Televíziós Producerek Szövetségével.

„Hogy a színészek mikor és hogyan állnak munkába, az egy sokkal bonyolultabb tárgyalási folyamatnak lesz az eredménye,

mert sokkal szerteágazóbb kérdésekben szeretnének megállapodni.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
×
×
×
×