eur:
414.01
usd:
396.67
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Pexels

Dudás Viktor: a régi aranykor utolsó fejezete jön Hollywoodban

Öt hónap után született megállapodás a forgatókönyvírók és a nagy hollywoodi filmstúdiók közötti patthelyzetben. A színészekkel ugyanakkor továbbra sincs egyezség. Dudás Viktor filmszakértőt, filmes szakírót kérdeztük.

Összességében egy sokkal átfogóbb és részletesebb megállapodás született, mint amire korábban számítani lehetett – fogalmazott az InfoRádióban Dudás Viktor.

A filmszakértő emlékeztetett, hogy amíg a hetvenes években a stúdióvezetők és a filmforgatáson dolgozók átlagfizetése csak 25-30-szoros arányt mutatott, 2021-re az előbbiek körébe tartozók csaknem 1500-szor több pénzt vihettek haza. Vagyis a sztrájk ezeket az aránytalanságokat volt hivatott többé-kevésbé kiegyenlíteni. Ugyanis reálértéken az elmúlt tíz évben körülbelül

húsz százalékkal csökkent a forgatókönyvírók bevétele úgy, hogy a streamingszolgáltatók terjeszkedéséből és óriási bevételeiből gyakorlatilag semmit nem láttak

– tette hozzá a filmes szakíró.

A pénzügyeken túl a másik égető kérdés, illetve követelés a mesterséges intelligenciának a valamilyen módon történő visszaszorítása volt a filmek elkészítéséből. Dudás Viktor szerint egyelőre úgy tűnik, hogy 2026-ig, ameddig a forgatókönyvírók és a producerek közötti megállapodás szól, nem feltétlen kell attól tartani, hogy Hollywoodban nagyobb hangsúlyt fog kapni a forgatókönyvek elkészültében az MI, bár a szakíró ezzel kapcsolatban kissé pesszimista: „látva, milyen dinamikusan fejlődik az mesterséges intelligencia, és micsoda elképesztő forrásokat biztosítanak erre a cégek,

lehet hogy a régi »aranykor« utolsó fejezete vette kezdetét ezzel a hároméves szerződéssel”.

A forgatókönyvíróknak sikerült elérniük, hogy rájuk bízzák, miként használják a technológiát, a stúdió pedig nem adhat oda átdolgozásra egy forgatókönyvötletet, ha azt az MI kreálta, illetve ha mégis, arra külön fel kell hívnia az író figyelmét – magyarázta Dudás Viktor. További kitétel, hogy a stúdió is megtilthatja a mesterséges intelligencia alkalmazását az írói folyamat során, a forgatókönyvírók pedig maguk dönthetnek arról, hogy az általuk készült anyagokat felajánlják-e a mesterséges intelligencia „okosításához”.

Az írói sztrájknak ugyan vége, a hollywoodi filmforgatások nem feltétlen fognak tudni megkezdődni – jegyezte meg a filmszakértő –, hiszen a színészek még nem jutottak dűlőre a Film- és Televíziós Producerek Szövetségével.

„Hogy a színészek mikor és hogyan állnak munkába, az egy sokkal bonyolultabb tárgyalási folyamatnak lesz az eredménye,

mert sokkal szerteágazóbb kérdésekben szeretnének megállapodni.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×