eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Egyedi Liszt-koncertek jönnek

"Ahogy eredetileg hangozhatott".

Két különleges koncerttel folytatódik Mészáros Zsolt Máté orgonaművész Liszt-sorozata a Belvárosi Főplébánia-templomban: hétfőn először hangzik el Liszt Ferenc összes harmóniumműve eredeti hangszerelésben, korabeli hangszereken, augusztus 14-én pedig Liszt más szerzők műveiből készített orgonaátiratai szólalnak meg.

A szervezők közleményükben kiemelik, hogy július 31-én, hétfőn 19.30 órakor, igazi koncertritkaságként, Mészáros Zsolt Máté Junior orgonaművész és Liszt-kutató hangversenyén elsőként hangzik el Liszt összes harmóniumműve a Belvárosi Főplébánia-templomban, eredeti hangszerelésben, Liszt-korabeli hangszereken. Előadásában elhangzik Liszt Ferenc Weimari népdala is, amely egykoron a weimari hercegség nemzeti himnusza volt.

A fiatal orgonaművész Liszt-kutatóként három éve dolgozik az egyik legnagyobb magyar zeneszerző összes orgona- és harmóniumművének új összkiadásán a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával; többéves munkájának eredményeit pedig a Főplébánia-templomban elindított koncertsorozat keretében mutatja be. A koncertlátogató közönség elsőként hallhatja a legújabb felfedezéseket, valamint a jól ismert remekművek leghitelesebb változatait is a sorozatban - áll a közleményben.

Mészáros Zsolt Máté nyári nemzetközi turnéja után érkezik vissza Budapestre, fellépett többek között a Belgrádi Székesegyházban, valamint a weimari Herz Jesu Kirche-ben található Liszt Ferenc-emlékorgonán is adott koncertet, és szemináriumot tartott Liszt Ferenc orgona- és harmóniumműveivel kapcsolatos legfrissebb kutatásairól a weimari Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola felkérésére.

Az orgonaművész a közleményben hangsúlyozza, hogy a műsorban szereplő különleges zeneművek jelentős részét a közönség ritkán hallhatta, akkor is elsősorban orgonán, bár a zeneszerző egyértelműen a harmóniumot jelölte meg az eredeti kéziratokban. Hozzáteszi, hogy a harmónium napjainkban Európa-szerte reneszánszát éli, ezért időszerű, hogy Liszt Ferenc harmóniumra írt művei ismét a fókuszba kerüljenek.

A hangversenyhez kapcsolódva a nemrégiben megalakult Magyar Harmóniumbarátok Egyesülete támogatásával harmóniumkiállítás nyílik a Belvárosi Főplébánia-templomban, ahol Ludányi Zsófia, Sebestyén János és Mészáros Zsolt Máté magángyűjteményeiből származó harmóniumokon keresztül az érdeklődők megismerhetik a hangszer fejlődésének valamennyi fontos állomását - áll a közleményben.

A szervezők a közleményben kiemelik, hogy Liszt Ferenc számos orgonaátiratot készített más szerzők műveiből, a hangversenysorozat nyolcadik eseményének keretében, augusztus 14-én ezek csendülnek fel. A műsoron többek között Arcadelt, Bach, Mozart, Nicolai, Verdi, Wagner legnépszerűbb művei szerepelnek, a kórus- és kamaraművektől egészen a nagyszabású zenekari- és oratórikus kompozíciókig és operarészletekig.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×