eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Örkény István Színház/ Facebook

Ascher Tamás: abszurd, reménytelen jövőt vázoló, de humoros darabot mutat be az Örkény István Színház

Április 22-én mutatta be az Örkény István Színház Jean-Luc Lagarce A várományos című darabját. Az előadás rendezője, Ascher Tamás szerint a negyven éve íródott mű mondanivalója ma is érvényes: egy kulturális pozícióra szavazás és pályáztatás nélkül neveznek ki egy fiatalembert.

A várományos című színdarab egy kisvárosi kultúrházáról szól, melynek igazgatójának lejárt a szerződése, és különböző hivatalos emberek érkeznek egy ünnepélyes búcsúztatóra, ami egyben az új fiatalember beiktatásra is. Miközben az igazgatóváltás játszódik, az intézmény munkatársai családjukkal együtt összegyűltekkel az ünnepségre, de valójában tele vannak félelemmel, hogy vajon kit rúgnak ki, és kit nem.

Mindenki egy kicsit pedálozik, mindenki maradna, és ebben az igyekezetben, a hivatalos személyek viselkedésében, beszélgetéseikben mérhetetlenül sok a semmitmondás, aminek célja elfedni azokat a valóságos viszonyokat, amelyek közepette mindenféle szavazás és pályáztatás nélkül váratlanul ezt a fiatalembert nevezték ki.

"Ahogy a kulturális állások vagy pozíciók manapság osztódnak, az nagyon hasonlatos ehhez, de ebből láthatjuk, hogy ez nincs máshol sem igazán máshogy, hiszen ezt a darabot a Lagarce nevű francia szerző a '80-as években írta" – mondta Ascher Tamás, aki megjegyezte, hogy az elmúlt 40 év nem változtatott a helyzeten.

A darab érdekessége, hogy 17 színész "hemzseg a színen" és alig lehet beléjük fojtani a szót.

Az abszurd dráma technikájához hasonló módon "mérhetetlen hülyeségeket beszélnek", és mindennek van egy "metafizikusan abszurd vegyülete", társadalomkritikai vetülete.

A fordító, Bognár Róbert nem hiába mondta, ez a polgári életet bemutató abszurd darab Ionesco és Gogol között van. Ascher Tamás szerint a darab nem kecsegtet azzal a reménnyel, hogy ez a pozícióváltás megtörténhet. A történet olyan, mint egy riport: megérkeznek a szereplők, konfliktusok és kisebb botrányok közepette lezajlik az ünnepélye búcsúztatás, míg végül mindenki elmegy. Ebben

nincs benne, hogy mi lesz a jövő, de a vízió, amit darab felvázol, meglehetősen reménytelen.

A helyzetet a kajánság, szatíra, humor enyhíti. "Jót tesz, hogy ne keseredjünk el teljesen" – tette hozzá Ascher Tamás.

A nézők tehát nem teljesen úgy mennek haza, hogy a társadalmi változások majd pozitív irányba is mehetnek, hanem kapnak egy pillanatfelvételt, mégha ez a múltban íródott is. Ascher Tamás ennek kapcsán elmondta, hogy a '80-as évek számára nem a múltat jelenti; akkoriban dolgozott a kaposvári színházban, a Nemzeti Színházban, ahonnan visszament Kaposvárra. Eközben Zsámbéki Gábor és Székely Gábor megszerezték a Katona József Színházat. "Mindenütt a cenzurális viszonyok, a hivatalos ellenőrzés, valamiféle ellenzéki aurája annak, amit csinálunk. Ezek tényleg semmi sem változtak" – mondta a rendező.

Ascher Tamás hozzátette, hogy a háború és a gazdasági válság ténye mindannyiunk fejében benne van, de nem ezek a típusú események tükröződnek benne. A darabot játszó színészek közérzetében viszont benne rezeg. "A színészet egy olyan foglalkozás, amely tényleg valamilyen módon tükrözi a társadalom aznapi állapotát. Ez a szép a színészetben" – állapította meg a rendező.

Sokan azt gondolják, hogy a színészeknek szórakoztatniuk is muszáj, mert akkor a néző kikapcsolódhat. Aschert Tamás szerint viszont a nézőnek inkább "bekapcsolódni" kellene valamiféle közös áramba, de élvezniük is kell a látottakat. Azt, hogy ezt szórakozásnak nevezzük-e, vagy igényesebb szót keresünk, az már más kérdés. Természetes élvezettel, átélhető helyzetek bemutatásával, és lehetőleg úgy kell bemutatni a darabot, hogy még nevetés lehessen. Ez kétségtelenül fontos feladata a színháznak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×