eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Kulturális diplomáciai értekezlet nyitórendezvényén a Pesti Vigadóban 2022. július 6-án.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

Szijjártó Péter elárulta a siker titkát

A magyar kultúra egyedi, amit meg kell mutatni a világban – mondta a külgazdasági és külügyminiszter a Magyar Művészeti Akadémia Vigadó téri épületében, a kulturális diplomáciai értekezleten.

Az elmúlt időszakban a járványhelyzet és az ukrajnai háború miatt a világgazdaság a feje tetejére állt, fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter a kulturális diplomáciai értekezleten. Szijjártó Péter megjegyezte, felsőoktatási tanulmányaimból – amelyek a gazdasághoz kötődtek – nem emlékszik arra, hogy bármikor is lett volna olyan időszaka a világtörténelemnek, és ezen belül a világgazdaság történetének, amikor két esztendőn belül kétszer teljes új világgazdasági korszakra kellett volna berendezkedni. Hiszen a Covidot kísérő termelésleépítés, gyárbezárás és tömeges munkanélküliség időszakából éppenhogy csak kezdett magára találni a világ, máris beköszöntött a háborús gazdaság és az abból fakadó háborús infláció hosszú távú korszaka – fejtette ki a tárcavezető, nyomatékosítva a hosszú távú jelzőt, mondván, egyelőre semmi jele nem mutatkozik annak, hogy a nehézségeken rövid úton túl tudnánk lendülni.

Magyarország az egyetlen állam jelenleg Európában, amely egyszerre áll nyomás alatt délről és keletről – fogalmazott a miniszter, utóbbi esetében a 830 ezer főt is meghaladó háborús menekültek befogadására, előbbit illetően a több mint 110 ezer illegális migráns kívül tartására utalva. Hozzátette: az említett számok napról napra ezresével, illetve tízezresével emelkednek. Hogyan lehet sikeres ilyen körülmények között egy ország Európa közepén? – tette fel a kérdés Szijjártó Péter, majd válaszként kiemelte:

csak azok a nemzetek lehetnek sikeresek, amiknek erős a nemzeti identitásuk, és képesek megtartani kulturális, vallási és történelmi örökségüket.

„Ma azonban a világban minden ezzel szemben megy.”

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: a magyar kultúra egyedi, amit meg kell mutatni a világnak. Mint fogalmazott, egyedi, mert mi, magyarok a Nyugathoz tartozunk, és a kultúránk a nyugati kultúra része, ugyanakkor keleten is testvéreknek tartanak, tekintve, hogy komoly keleti vonatkozásai vannak a magyar kulturális örökségnek, illetve a finnugor összetartozás elméletéből fakadóan északon sem kezelnek minket idegenként – mondta Szijjártó Péter, aki szerint tehát a nyugati, keleti és északi jegyek egyszerre határozzák meg a magyar kultúra sajátosságait.

A tárcavezető azt is részletezte, hogy Magyarország 26 kulturális intézete van a világ 24 országában és ezenkívül 89 állomáshelyen dolgoznak kulturális diplomaták. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta: a kultúra terjesztésében a személyes jelenlétnek nincs igazán alternatívája.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×