eur:
409.91
usd:
359.39
bux:
86612.75
2025. április 14. hétfő Tibor
Kóbor János énekes a megalakulásának 55. évfordulóját ünneplő Omega együttes koncertjén a Papp László Budapest Sportarénában 2017. december 28-án.
Nyitókép: MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Meghalt Kóbor János

78 éves korában elhunyt az Omega együttes énekese - közölte a zenekar.

A Kossuth-díjas Kóbor Jánost hetek óta kórházban ápolták koronavírus-fertőzés miatt.

"Felfoghatatlan űrt hagy maga után. Nincsenek szavak, marad a csend. Mecky a szívünkben örökre velünk marad" - közölte az Omega.

Kóbor János 1943. május 17-én született Budapesten, első együttesét még középiskolásként alakította a József Attila Gimnáziumban: sorsolásos alapon lett a zenekar ritmusgitárosa. Az első együttesét Ciklonnak hívták. Később a Próféta zenekarba került, amelyből jött létre az Omega, mely ezen a néven 1962. szeptember 23-án játszott először a Műegyetem Hess András téri kollégiumában. Az Omega első felállásában Kóbor ritmusgitározott és énekelt, de már tag volt Benkő László is a későbbi nagy felállásokból. Két évvel később csatlakozott az együtteshez Laux József, akik Kóbor gimnáziumi osztálytársa volt.

Az Omega a legnépszerűbb hazai beatzenekarok egyike lett, Kóbor pedig idővel a gitár helyett csak az éneklésre koncentrált: ugyan eleinte több énekes is játszott a zenekarral – Koncz Zsuzsa, Somló Tamás és Wittek Mária is –, a hatvanas évek második felében már az Omega saját slágereinek többségét Kóbor énekelte, az 1971 óta felvett dalokban pedig ő az egyedüli szólóénekes. Az Omega Presser Gábor csatlakozása után lendült igazán formába, ekkor készültek az első albumaik, de miután Presser és a dobos Laux József kilépett, a dalszerzésbe több tag is bekapcsolódott. Kóbor is írt több dalt, de elsősorban az énekdallam és a szöveg egymáshoz igazítása volt a feladata.

Az Omegának 1968-ban elsőként jelent meg önálló albuma a beatzenekarok közül, az együttes elsőként jutott ki az Egyesült Királyságba, a magyar rockegyüttesek közül neki volt a legtöbb eladott lemeze Magyarországon (az 1979-es Gammapolis, 650 ezer példánnyal) és külföldön (az 1977-es Time Robber, egymillió példánnyal).

A nyolcvanas évektől Kóbor János az Omega-stúdióban számos lemez készítésében vett részt producerként, zenei rendezőként, hangmérnökként. A Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett építészmérnöki diplomát, de sosem dolgozott ezen a területen. Munkásságát egyebek mellett Liszt Ferenc-díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével, Kossuth-díjjal, Budapest díszpolgári címével, Emberi Méltóságért-díjjal és Fonogram Életműdíjjal ismerték el.

Címlapról ajánljuk
Ukrán kritika: alkalmatlan a német fegyverek többsége a háborúra

Ukrán kritika: alkalmatlan a német fegyverek többsége a háborúra

Az Ukrajnát támogató országcsoport brüsszeli találkozóján a német védelmi miniszter újabb fegyverszállítmányt jelentett be az Oroszország által ostromlott országnak. Ukrajna ugyanakkor egy kiszivárgott dokumentum szerint elégedetlen a német fegyverek bevethetőségével.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Papírkáoszból digitális rend: így duplázódhat meg a hatékonyság az építkezéseken

Papírkáoszból digitális rend: így duplázódhat meg a hatékonyság az építkezéseken

A hazai építőipar egyik súlyos gondja az alacsony hatékonyság. A munkafolyamatok digitalizációja ma már minden piaci szereplő számára elérhető megoldás a teljesítmény, a minőség, a versenyképesség javítására, mégis sokan tartanak az alkalmazásától. A tartózkodás leggyakoribb oka, hogy drágának, bonyolultnak, nehezen elsajátíthatónak tartják az új technológiát. A másik ok az, hogy a digitalizáció általános előnyeiről ugyan sokan hallottak, de azt már kevesebben látják át, hogy a saját cégüknél milyen kézzelfogható eredményekkel járhat az átállás az új megoldásokra. A PlanRadar az ügyfeleinek visszajelzései alapján három konkrét példát mutat be, ami azt igazolja, miért érdemes belevágni a váltásba.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×