Nagy megtiszteltetés és nagy öröm, hogy az Operaház egy gálaesttel köszönt a kerek születésnapomon – kezdte az InfoRádiónak Dózsa Imre balettmester, aki nagyszerű előadásra számít november 21-én. „Nem is tud a nemzeti balett rosszat csinálni, de a gála biztosan különleges lesz… a harangok értem szólnak” – fűzte hozzá a Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas táncművészt, balettpedagógus.
Mint mondta, nehéz az összegzés: az ember élete elején hosszú jövőt lát maga előtt, majd a vége felé hosszú múltat, amibe esetében sok-sok siker és csoda jutott, sok olyan előadás, amit táncolt, és sok olyan, amit segített. Nagyon nehéz szerinte kiválasztani egy-egy előadást, amire igazán jó szívvel gondol, mert mindig az az előadás volt a legfontosabb, amire épp készült vagy amire épp készített valakit. „Mindig az volt a szemem előtt, hogy az adott előadás a tökéletesség felé törekedjen, és bár nem tudom, hogy a tökéletesség hogyan sikerült, de minden előadás sikeres volt” – tette hozzá a balettmester.
A Kossuth-díjas balettművész az InfoRádió kérdésre elárulta, pontosan emlékszik az első előadására, sőt, az első alkalomra, amikor szólót táncolt. Dózsa Imre 1959-ben végzett az Állami Balett Intézetben, ahol Lőrinc György táncművész volt a mestere, majd elszegődött a Magyar Állami Operaházhoz, amit akkor Nádasi Ferenc igazgatott. Ő osztotta rá az első szezon elején a főszerepet a Vashegyi Ernő koreografálta Bihari nótája című darabban. Az előadás végül a magánéletében is meghatározó lett, a női főszerepet táncoló Szumrák Verával egymásba szerettek és 1962-ben összeházasodtak, boldog házasságban élnek, két gyermekük született.
Az interjú folytatódik – a beszélgetést teljes hosszában alább meghallgathatja.