eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: YouTube/Cara a Cara con Rosalía

Új életrajzi könyv jelent meg Milan Kunderáról

Jan Novak "Kundera: Cesky zivot a doba" című könyve az író csehországi éveit, életét mutatja be.

Új életrajzi könyv jelent meg a Csehországban született és Franciaországban élő íróról, Milan Kunderáról a Paseka és Argo könyvkiadó gondozásában.

Jan Novak négy évig dolgozott az életrajzon, de Kundárával nem beszélt róla, mivel a 45 éve Párizsban élő író nem válaszolt konzultációs kéréseire.

A könyvben a Kunderáról nyilvánosan elérhető forrásokat használta fel, köztük az egykori cseh kommunista titkosrendőrség, az StB archívumát.

A szerző azt mondta, hogy művében megpróbálja óvatosan eloszlatni azt a mítoszt, amelyet Kundera felépített önmagáról.

Novak ír arról, hogy meggyőződése szerint igaz az a közelmúltban felbukkant történet Kunderáról, amely szerint egyetemistaként besúgott egy férfit a kommunista rendőrségnek 1950-ben. A férfi ezután éveket töltött egy szigorúan őrzött börtönben.

Kundera cáfolta az állításokat, és irodalmi körökből világszerte számos személyiség kiállt mellette.

"Ez szintén megmutatja Kundera képességét arra, hogy manipulálja az embereket és a közvéleményt - mondta Novak, aki azonban nem talált semmilyen új bizonyítékot Kundera bűnösségére, amikor könyvéhez kutatómunkát végzett.

Petr Onufer, az Argo szerkesztője úgy véli, hogy a könyv kissé megváltoztatja a csehek véleményét Kunderáról.

"Kundera műveit széles körben olvassák és igen elismertek hazánkban, és az író is hasonló népszerűségnek örvend annak ellenére, hogy gyakran hamis legendák keringenek a cseh olvasókról és kiadókról, mondván méltánytanul ítélik meg Kunderát és nem kívánnak neki világsikert" - hangoztatta.

"Ugyanakkor bizonyos csavarok és fordulatok Milan Kundera életében nem igazán csodálatra méltóak, és megéri bemutatni azokat. De nem az volt a fő cél, hogy leleplezzük a világhírű írót, fontos, hogy egy szabad és kritikus vita folyjon munkáiról, életéről. (...) Jan Novak Kundera életrajza nagyon értékes hozzájárulás egy ilyen vitához"- közölte Onufer.

Milan Kundera decemberben kapta vissza cseh állampolgárságát, amelytől az 1970-es évek végén fosztotta meg a csehszlovák kommunista rendszer

Kundera, aki a hatvanas években elsősorban a később 44 nyelven megjelenő A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényével szerzett magának nemzetközi hírnevet, támogatta a prágai tavaszként híressé vált 1968-as reformfolyamatot. 1975-ben emigrált Franciaországba.

1979-ben A nevetés és felejtés könyve című regénye miatt fosztották meg cseh állampolgárságától, két évvel később francia állampolgár lett, feleségével Párizsban él.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

Összeomlás-kutató: végtelen növekedés nem lehetséges egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón

A klímakatasztrófa egyértelművé tette, hogy a folyamatosan növekvő gazdaságra alapozott társadalom fenntarthatatlan. Ezért a fogyasztás tudatos minimalizálására lenne szükség, az erőforrásokat pedig az úgynevezett polikrízisre történő mentális felkészülésre kellene fordítani – mondta az InfoRádiónak Stumpf-Biró András összeomlás-kutató. A Pannon Egyetem kutatója radikálisan látja az emberiség közeljövőjét, és ezt nem rejtette véka alá Magyarország első üzleti jövőkutató konferenciáján sem, ahol a Mélyalkalmazkodás nevű mozgalom hazai képviselőjeként tartott előadást.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×