eur:
393.05
usd:
363.57
bux:
72351.87
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
A Nemzeti Színház és a Művészetek Palotája (MŰPA) kora esti kivilágításban a Duna-parton. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTI/Jászai Csaba

Trianon-mű a Nemzeti Színházban - Vidnyánszky: Wass Albert munkája párját ritkítja

Pénteken mutatják be a Tizenhárom almafa című színdarabot a Nemzeti Színházban. Vidnyánszky Attila Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező az InfoRádiónak elmondta, hogy a trianoni utótörténet Wass Albert művei, valamint korabeli dokumentumszövegek alapján kerül színre Szarvas József, Tóth Auguszta, Bodrogi Gyula és Rátóti Zoltán szereplésével.

Túlmutatott egy soron lévő előadás próbáján az a folyamat, amiként a Tizenhárom almafa eljutott a Nemzeti Színház színpadáig.

"Egy nagy felfedezés volt sokak számára, mert nemcsak Wass Albertet nem ismerték, az történetét, munkásságát, hanem a fiatalabb gerenáció sajnos Trianon történéseivel sincs nagyon tisztában. Úgyhogy itt az előadás Wass Albert-művekből és korabeli dokumentumok felhasználásával készült, egy nagy túra, felismerés volt mindenki számára" - árulta el az InfoRádióban Vidnyászky Attila Kossuth- és Jászai Mari díjas rendező, a Nemzeti Színház igazgatója.

Wass Albert személyes és kijelentései igen megosztóak a magyar társadalomban. Hogy miért épp őt választotta a Nemzeti, arról Vidnyánszky Attila azt mondta, sok kiváló alkotónktól kellene elbúcsúznunk csak annak alapján, hogy összekötjük a munkásságukat a kijelentéseikkel, emberi megnyilvánulásaikkal, gyarlóságaikkal.

"Ő testközelből tapasztalta meg a történéseket, az ő fájdalma, felkiáltásai, sikolyai, eseménydokumentálása párját ritkítja. Trianonról beszélni lehet Wass Alberttel,

sőt, azt tudom mondani, hogy nem nagyon sok magyar szerző van, aki ilyen mélyrehatóan megérteti a traumát."

A darab alapjául szolgáló regény 1940-ben indul, amikor visszacsatolták Erdély egy részét, de a dokumentumok segítségével a színmű 1919-ig visszamegy, és elhangzik benne

Apponyi Albert teljes védőbeszéde

is, ami Rátóti Zoltán számára igen nagy feladat volt, mert "nem akármilyen súlyú szöveg, nem akármilyen téttel".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 3. 10:11
×
×
×
×