eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Mit keresett Rajk László Pannonhalmán? Most ki fog derülni

A Rákosi-érában a kommunista hatalom megtartásának egyik eszköze a katolikus egyház ellehetetlenítése, a megbélyegző "klerikális reakció" sulykolása volt. Erről az időszakról is szól a Nemzeti Levéltárban a közelmúltban bemutatott Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején című könyv II.-III. kötete. Várszegi Asztrik volt pannonhalmi főapát beszélt az InfoRádióban a kiadványokról.

Kutatásokon alapuló könyvet jelentetett meg a bencés rend saját pártállami és közelmúltbeli működéséről.

"A téma a magyarországi bencések közelmúltjának kutatása: a közösség elemzése, az iskolák helyzetelemzése, ami magyar szellemtörténeti információkkal is szolgál" - fogalmazott az InfoRádióban Várszegi Asztrik püspök, volt pannonhalmi főapát.

Hogy miért nem sikerült "bedarálnia" az államnak a bencés iskolákat - például Pannonhalmán -, arról úgy vélekedett, a két világháború között a keresztény felekezetek jelentős iskolákkal rendelkeztek, az pedig egy hihetetlen rossz reklám lett volna a pártállamnak, hogy mindent feloszlat.

"Ezért egy sajátos utat járt: a katolikusoknál először mindent feloszlatott, az 1950-es megegyezésnek megfelelően négy szerzetesrendnek hagytak 2-2 iskolát. Diplomáciai reklámcélból hagyták meg, azért, hogy mutassák, Magyarországon vallásszabadság van" - mutatott rá Várszegi Asztrik.

Mint felidézte,

1949-ben Rajk László belügyminiszterként Pannonhalmára látogatott, amikor pedig elindult a Rajk-per, ezt a pillanatot is elővette a hatalom, hogy Rajk kvázi konspirált a bencésekkel.

Ez a történet is helyet kapott a Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején című könyvben, amelyben sorra veszik a rendi vezetőket, de nem csak őket: azokat is, akik külföldre kényszerültek, illetve egyházmegyei szolgálatba, civil állásokba kellett állniuk.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×