Hogyan kezdődött az együttműködés?
Nagyon informálisan, mert a társammal, Kerekes Gyurival egy szaunában találkoztunk húsz évvel ezelőtt, hallottam, hogy valakivel a jazzről beszélget, mondtam nekik, hogy én is érdekelt vagyok. Összebarátkoztunk, én akkor vonultam nyugdíjba a BBC-től, és elkezdtem dolgozni rádióműsorokon a Civil és a Fix rádiónak. Rábeszéltem Gyurit is, hogy csináljon műsorokat, és ebből az együttműködésből először kialakult egy előadássorozat a Nyitott Műhelyben a jazz történetéről, ami nagyon sikeres volt, utána koncertszervezésre adtuk a fejünket teljesen amatőr alapon. 2009-ben regisztrálták a Harmónia Műhely Alapítványt.
Tehát tulajdonképpen ez csak a hivatalos megalakulás évfordulója?
Amikor már a Nyitott Műhelyt kinőttük, átmentünk a Budapest Jazz Clubba, és megegyeztünk: nekik szükségük volt arra a bejáratott közönségre, amit mi összetoboroztunk, valamint a zenészekkel kialakított jó kapcsolatainkra, ők pedig rendelkezésünkre bocsátották a péntek estéket korlátlan szabadságot biztosítva műsorpolitikánkhoz. Azonkívül ebből a Kerekes Gyurival való társulásból született három könyv, két portré mellett A jazz évszázada, amely az első igazán részletes magyar jazztörténeti könyv. Szerkesztettünk hozzá egy 750 betétből álló YouTube-csatornát is, hogy legyen zenei referenciája mindannak, amiről írunk.
Jó kapcsolatot alakítottak ki a londoni 606 Clubbal, több fellépőjük a Harmónia Jazzműhelyből helyet kapott ott, illetve hoztak onnan is kiváló fellépőket ide.
Igen. Ennek az a története, hogy 2000 óta a Londoni Magyar Kulturális Központ jazzkurátora vagyok, több mint negyven évet éltem Angliában, ismertem az ottani jazzvilágot. Megállapodtam a londoni 606 Club tulajdonosával, Steve Rubie-val, hogy szólistákat cserélünk. Ez nagyon működőképes és roppant hasznos abból a szempontból, hogy ha angol húzónevekkel hirdetnek meg egy koncertet Londonban és egy magyar szólista a vendégművész, akkor eljönnek az emberek a húzónevek miatt. Mi is a legjobb magyarokkal hozzuk össze az idelátogató briteket, közben a zenészek megismerik egymást és nagyon sok magyar zenész már ilyen kiruccanásokból meghívókat kapott akár lemezfelvételre, akár más fellépésre.
Mivel ünneplik a születésnapot a Budapest Jazz Clubban?
Kétnapos ünneplés lesz, mert péntek mi 10 éves évfordulónk lesz a Budapest Jazz Clubban. A szombat pedig a klub 11. születésnapja. Hosszú műsorsorozat lesz, a pénteki három produkcióból fog állni, és ingyenes lesz. A fellépők sorát Vörös Janka nyitja, majd Bencze Alma következik, a befejezés igazi sztárparádé lesz, az East Gipsy Band játszik, a roma és a modern jazz kiváló ötvözése, roppant szórakoztató és magas nívójú zenét produkálnak.
Mennyire lehet tágítani a jazz közönségét?
Kölcsönhatások feltétlenül vannak, fiatalok, akik soha nem hallottak a jazzről és találkoznak a hip-hopnak vagy egyéb pop dolgoknak a keverékével, a jazz szóra felfigyelnek, és elkezdenek mást is hallgatni. Mi nagyon ragaszkodunk a klasszikus mainstreamhez, ezek a péntek esték erről szólnak. Kiépült egy törzs közönség, amelyik évről évre fiatalodik. Valóban mindig a legkönnyebben megközelíthető változatok azok, amelyek megnyerik az embereket, de onnan ők továbbmennek. A legkeresettebbek általában azok a produkciók, ahol énekes vagy énekesnő van, az a legkönnyebben emészthető, de ezért bonyolult dolgokat is színpadra hozunk.