Ahogy arról beszámoltunk, egy nappal húsvét napi szokásos Orbi et Urbi köszöntése után a Vatikán szomorú hírt közölt hétfőn: 88 éves korában elhúnyt a Szentatya a vatikáni Casa Santa Martában található rezidenciáján.
„Ferenc pápa visszatért az Atya házába” – írta Giorgia Meloni X közösségi oldalán. „A hír nagyon elszomorít bennünket, mert egy nagyszerű ember és egy nagyszerű pásztor távozott közülünk” – tette hozzá az olasz miniszterelnök, megjegyezve: abban a kiváltságban volt része, hogy élvezhette a Szentatya barátáságát, tanácsait és tanításait, amelyek „még a megpróbáltatások és szenvedések pillanataiban sem vallottak kudarcot”.
Papa Francesco è tornato alla casa del Padre. Una notizia che ci addolora profondamente, perché ci lascia un grande uomo e un grande pastore. Ho avuto il privilegio di godere della sua amicizia, dei suoi consigli e dei suoi insegnamenti, che non sono mai venuti meno neanche nei… pic.twitter.com/pkRco1tgD3
— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) April 21, 2025
„Ma a világ Ferenc pápa halálát gyászolja. Milliókat inspirált, messze túl a katolikus egyházon, alázatával és a kevésbé szerencsések iránti tiszta szeretetével” – közölte Ursula von der Leyen. „Gondolatom mindazokkal jár, akik ezt a mély veszteséget érzik. Találjanak vigaszt abban a gondolatban, hogy Ferenc pápa öröksége továbbra is mindannyiunkat egy igazságosabb, békésebb és együttérző világ felé vezet” – fűzte hozzá az Európai Bizottság elnöke.
„Ferenc pápa pápasága alatt mindig a legsebezhetőbbek és a legsérülékenyebbek oldalára állt, és ezt nagy alázattal tette. A háború és a brutalitás idejében érezte a másikat, a legsérülékenyebbeket” – idézi a Reuters Emmanuel Macron francia elnök szavait.
„Mély fájdalommal töltött el őszentsége, Ferenc pápa halála. A gyász és az emlékezés ezen órájában őszinte részvétem a globális katolikus közösségnek” – olvasható Narendra Modi indiai kormányfő közösségi oldalán. „Ferenc pápára világszerte milliók mindig az együttérzés, az alázat és a lelki bátorság jelképeként emlékeznek majd. Fiatal korától fogva az Úr Krisztus eszméinek megvalósításának szentelte magát. Szorgalmasan szolgálta a szegényeket és az elesetteket. Azokban, akik szenvedtek, fellobbantotta a remény lelkét.”
„Ferenc pápa halálával világszerte közel másfél milliárd katolikus veszített el egy fontos vezetőt – mind erkölcsi, mind vallási szempontból – üzente Ulf Kristersson svéd miniszterelnök, felidézve Ferenc pápa 2016-os történelmi svédországi látogatását, amikor részt vett a reformáció 500. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen, ami sok svéd számára különösen maradandó élmény volt.
„Gyászoljuk Ferenc pápa halálát. A béke, a társadalmi igazságosság és a legsebezhetőbbek iránti elkötelezettsége mély örökséget hagy maga után. Nyugodjon békében” – fejezte ki részévét közösségi oldalán Pedro Sanchez spanyol miniszterelnök.
Jichák Hercog izraeli államelnök a mély hit és a végtelen együttérzés emberének nevezte a hétfőn elhunyt Ferenc pápát részvétnyilvánító nyilatkozatában. „Szeretném kifejezni legmélyebb részvétemet a keresztény világ, s különösen az izraeli, a szentföldi keresztény közösségek felé nagy lelki vezetőjük, Őszentsége Ferenc pápa elvesztése miatt” – kezdte nyilatkozatát Hercog.
„Mély hitű és végtelen együttérzéssel teli ember volt, egész életét a szegények felemelésének és a békére való felszólításnak szentelte egy háborgó világban. Teljes joggal nagy jelentőséget tulajdonított a szoros kapcsolatok ápolásának a zsidó világgal, és a vallások közötti párbeszéd előmozdításának, mint az egymás megértéséhez és a kölcsönös tisztelethez vezető útnak” – hangsúlyozta az izraeli államfő. „Őszintén remélem, hogy hamarosan meghallgatásra találnak imái a Közel-Kelet békéjéért és a túszok biztonságos hazatéréséért. Emléke legyen áldott, és inspiráljon jóságra, egységre és reményre!” – írta az izraeli államelnök.
Friedrich Merz német kancellárjelölt „mély szomorúságának” adott hangot Ferenc pápa halála miatt, és tisztelgett egy olyan ember emléke előtt, akit „az alázat és az Isten irgalmába vetett hit vezérelt”. Az politikus az X közösségi hálózaton azt írta: az emberek Ferenc pápára „fáradhatatlan elkötelezettségéről” fognak emlékezni, elkötelezett volt „a legkiszolgáltatottabbak, az igazságosság és a megbékélés iránt”.
„Nyugodj békében, Ferenc pápa!” - olvasható a Fehér Ház közösségi oldalán.
Rest in Peace, Pope Francis. ✝️ pic.twitter.com/8CGwKaNnTh
— The White House (@WhiteHouse) April 21, 2025
Donald Trump elnök saját közösségi oldalán nyilvánított részvétet. Ebben azért fohászkodott, hogy az elhunyt Ferenc pápát „Isten áldása kísérje és mindenkit, aki szerette őt”.
Az elhunyt Ferenc pápát „szerető keresztények millióira” utalt részvétüzenetében JD Vance amerikai alelnök, akit a katolikus egyházfő éppen előző nap fogadott a vatikáni Szent Márta-házban lévő rezidenciáján. „Teljes szívemmel a világ keresztényeinek millióival vagyok, akik szerették őt. Örülök, hogy láthattam őt tegnap, még ha szemmel láthatóan nagyon beteg volt is” – írta az X közösségi portálon a jelenleg Indiában tartózkodó amerikai alelnök.
Az amerikai alelnök volt az utolsó külföldi politikus, akit Ferenc pápa fogadott.
Sergio Mattarella olasz államfő mély személyes fájdalmát fejezte ki közleményében, és hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa mindig is tájékozódási pont volt a számára.
Michael Martin ír miniszterelnök az elhuny pápa emléke előtt tisztelegve a modern világban az igazság bajnokának, a szegények és elnyomottak védelmezőjének nevezte Ferenc pápát. „Ferenc pápa a szegények, a társadalom szélére sodródottak és az elnyomottak szószólója volt” – írta az X-en.
Vlagyimir Putyin is részvétét fejezte ki Ferenc pápa halála kapcsán – közölte a Kreml. „Fogadja őszinte részvétemet Őszentsége, Ferenc pápa halála kapcsán” – mondta az orosz elnök Joseph Farrell bíborosnak küldött üzenetében. „Pápai hivatalának évei alatt aktívan támogatta az orosz ortodox és a római katolikus egyház közötti párbeszéd fejlesztését, valamint az Oroszország és a Szentszék közötti konstruktív együttműködést. Ebben a szomorú órában szeretném közvetíteni önnek és az egész katolikus papságnak együttérző és támogató szavaimat” – mondta Putyin az üzenetben.
„Tudta, hogyan adhat reményt, enyhítheti a szenvedést az imával, és hogyan erősítheti az egységet. Imádkozott az ukrajnai békéért és az ukránokért – erről már Volodimir Zelenszkij ukrán elnök írt a közösségi oldalán. „Együtt gyászolunk a katolikusokkal és minden keresztyénnel, akik Ferenc pápától lelki támogatásért fordultak. Örök emlék!”
Sajnálatát fejezte ki Ferenc pápa hétfőn bekövetkezett halála miatt Javier Milei argentin elnök, kiemelve az egyházfő fáradhatatlan harcát a fogantatásból eredő életért és azon szándékát, hogy józan mértékletességet vezessen be a Szentszéken. Közleményében az államfő emlékeztetett arra, hogy Jorge Mario Bergoglio az első argentin volt, akit a katolikus egyház élére választottak 2013-ban és ezt az egyházat az Isten oltalmába ajánlva és szeretettel irányította a Vatikánból. Milei az X-en közzétett bejegyzésében megtiszteltetésnek nevezte, hogy ismerhette a pápát, és személyesen megtapasztalhatta jóságát és bölcsességét.
Frank-Walter Steinmeier német elnök mély tiszteletét fejezte ki az elhunyt Ferenc pápa iránt. "Mindannyian hálásak lehetünk Ferencért és jótékony munkájáért" - írta hétfőn a bíborosi kollégium dékánjának, Giovanni Battista Re bíborosnak címzett részvétnyilvánító levelében. Ferenc "fontos pápa" volt, "személyében a világ a remény egyik jelzőfényét és az emberiség hiteles szószólóját veszítette el" - emelte ki Steinmeier. "Szerénysége, közvetlensége és humora, de mindenekelőtt mély hite világszerte megérintette az embereket, és támogatást, erőt és eligazodást adott nekik."
Olaf Scholz német kancellár a "gyengébbek védelmezőjének" és a "megbékélés emberének" nevezte a hétfőn elhunyt katolikus egyházfőt. "Ferenc pápával a katolikus egyház és a világ a gyengék szószólóját, egy kiengesztelőt és egy melegszívű embert veszített el" - írta az X-en közzétett bejegyzésében. "Nagyra értékeltem, hogy tisztán látta az előttünk álló kihívásokat. Együttérzésemet fejezem ki a híveknek világszerte" - fogalmazott a leköszönő kancellár.
Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke azt írta, „mélységesen” lesújtotta az egyházfő halála, hozzátette, hogy Ferenc pápa „fáradhatatlan erőfeszítései” maradandó örökséget hagynak maguk után. Az Egyesült Királyság népe nevében őszinte részvétemet tolmácsolom az egész katolikus egyháznak – írta.
A brit uralkodó szerint Ferenc pápa könyörületes, az egyház egységét és minden hívő sorsát szívén viselő emberként marad meg a világ emlékezetében. A brit kormányfő a szegény emberek pápájaként méltatta a hétfőn elhunyt katolikus egyházfőt. III. Károly király a Buckingham-palota által ismertetett megemlékezésében úgy fogalmazott: a szívére nehezedő gyász súlyát enyhíti valamelyest, hogy Ferenc pápa még el tudta juttatni húsvéti üdvözletét az egyházhoz és a világhoz, amelyet egész életében odaadóan szolgált.
A brit uralkodó szerint a néhai egyházfő fáradhatatlan elkötelezettséget tanúsított minden hívő, valamint a mások megsegítéséért dolgozó jóakaratú emberek iránt. III. Károly felidézte, hogy hitvesével, Kamillával együtt nemrégiben látogatást tett Ferenc pápánál. A király együttérzéséről biztosította a katolikus egyházat, és mindazokat, akiknek világszerte példamutatásként szolgált Ferenc élete.
Keir Starmer brit miniszterelnök a Downing Street által ismertetett hétfői megemlékezésében úgy fogalmazott, hogy Ferenc a szegények, a leigázottak, az elfeledett emberek pápája volt. A munkáspárti kormányfő szerint a néhai egyházfő bonyolult, kihívásokkal teli időszakban tanúsított sokszor bátor, de mindig mélységes alázatból fakadó vezetői tulajdonságokat.
Starmer szerint Ferenc pápa közelről ismerte az emberi elesettség realitását, világszerte találkozott olyan keresztényekkel, akik háborúval, éhínséggel, üldöztetéssel és szegénységgel kényszerültek szembenézni, de soha nem veszítette el a jobb világba vetett, hitéből táplálkozó reményét.
A halálhír is emlékeztetőként szolgál Ferenc pápa felhívására, hogy az emberek a különböző vallásokon, származásokon, nemzetiségeken és hiteken átívelő módon viseljék egymás gondját - hangsúlyozta a brit kormányfő hétfői megemlékezésében.
Ferenc pápa az irgalmasság nagy apostola volt – szögezte le Andrzej Duda, reagálva a katolikus egyházfő hétfőn bekövetkezett halálára. Ferenc pápát „az alázat és a szerénység vezényelte lelkipásztori szolgálata során” – írta a lengyel elnök az X-en. Felidézte az elhunyt pápa mottóját (Miserando atque eligendo - Megkönyörült és kiválasztotta), és hozzátette: a Szentatya „nagy apostola volt az irgalmasságnak, ebben talált válaszokat a mai világ kihívásaira”.
Donald Tusk kormányfő az X-en „jó, barátságos és fogékony” embernek nevezte az elhunytat.
Az ügyvezető portugál miniszterelnök méltatta a hétfőn elhunyt Ferenc pápa „egyedülálló humanista örökségét, empátiáját, az emberek iránti együttérzését és a hozzájuk való közelségét”. Luís Montenegro a kormány sajtószolgálata szerint kijelentette: a Ferenc pápa emléke előtti tisztelgés legjobb módja követni az ő útmutatásait és következetesség példáját az életben.
Ausztriában Alexander Van der Bellen elnök és Christian Stocker kancellár részvétet nyilvánítva kiemelte, hogy az elhunyt pápa „inspirációt jelentett a katolikus hívők milliói és sok más ember számára”. „A társadalmi igazságosság pápája volt, és nagyon közel állt az emberekhez” – tette hozzá Van der Bellen.
Alexander Stubb finn államfő hangsúlyozta, hogy a pápa olyan emberként marad meg az emlékezetünkben, aki a szegénység és a társadalmi igazságtalanság ellen küzdött. „Öröksége vigasz lesz gyászolói számára” – írta az elnök az X közösségi portálon.
Anthony Albanese ausztrál kormányfő közleményében reményét fejezte ki, hogy az ausztráliai katolikusok a pápa „életének adományát ünnepelve” gyászolják a katolikus egyházfő halálát.
Christopher Luxon új-zélandi miniszterelnök az X-en azt írta: „Alázatos emberként Ferenc pápa öröksége rendíthetetlen elkötelezettséget foglal magában a sérülékenyek, a társadalmi igazságosság és a vallások közötti párbeszéd iránt”.
Rumen Radev bolgár elnök a pápának a békére és a kölcsönös megértésre való törekvését húzta alá részvétüzenetében. „Ferenc pápa szolgálata során megtestesítette a béke, a kölcsönös megértés és az emberek közötti egység iránti vágyat. Önzetlenül védte az emberséget, az élethez való jogot és az igazságosságot az emberiségre eső hatalmas megpróbáltatások során” – írta. Roszen Zseljazkov bolgár miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy Ferenc pápa a népek közötti párbeszéd helyreállítására törekedett. Az egyházfő "erkölcsi vezetésére és a párbeszéd iránti vágyára nemzedékek fognak emlékezni. Örökre a béke, az együttérzés és az egység szimbóluma marad. Fontos, hogy a remény és a testvériség üzenete továbbra is vezéreljen minket a nehéz időkben” – mondta.
Mihail Kavelasvili georgiai elnök a közösségi médiában azt írta: Ferenc pápára mint szellemi vezetőre emlékeznek, az elhunyt katolikus egyházfőt mély alázat, együttérzés és bátorság jellemezte, a béke, az emberi méltóság és az egység megingathatatlan támogatója volt nemzetek és vallások között”. Irakli Kobahidze georgiai miniszterelnök részvétnyilvánításában leszögezte, hogy a pápa öröksége örökké élni fog.
(Cikkünk frissül.)