eur:
409.78
usd:
360.71
bux:
84947.5
2025. április 12. szombat Gyula
Donald Trump amerikai elnök felmutatja a kézjegyével ellátott rendeletet, amely kilépteti az Egyesült Államokat az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. február 4-én.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Hatályba lépett az új amerikai vámrendszer - részletek

Az elnöki aláírást követően azonnal hatályba lép az új amerikai vámrendszer, már szerdán - közölte a Fehér Ház szóvivője kedden újságírók előtt.

Karoline Leavitt az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Donald Trump elnök a kereskedelempolitikáért felelős stábjával közösen az utolsó pillanatokig dolgozik az intézkedések véglegesítésén. Hozzátette, hogy már számos ország fordult a Fehér Házhoz a vámokról szóló külön egyeztetést kérve, valamint megjegyezte, hogy az elnök mindig nyitott a megkeresésekre.

Az elnöki hivatal sajtótitkára "a modern amerikai történelem egyik legfontosabb napjaként" említette április 2-át, a vámrendszer bejelentésének napját. Megismételte, hogy több évtizedes méltánytalan gyakorlatnak akarnak véget vetni, amelyben "túl sok külföldi ország zárta be piacát az amerikai termékek előtt", miközben az Egyesült Államok a világ egyik legnyitottabb gazdaságát működtette. A vámokat illető viszonosság hiánya hozzájárult az amerikai kereskedelmi mérleg hiányához - tette hozzá Karoline Leavitt.

A szóvivő a tájékoztatón közölte, hogy Donald Trump májusban Szaúd-Arábiába látogat, és utalt arra, hogy ez lehet majd az elnök első külföldi útja januári hivatalba lépését követően. Az orosz-ukrán békefolyamattal kapcsolatban kérdésre válaszolva annyit közölt, hogy az amerikai delegációk folyamatosan kapcsolatban vannak az orosz és ukrán féllel.

Mike Johnson, a kongresszus alsóházának republikánus elnöke az április 2-án életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszerrel kapcsolatban kedden úgy nyilatkozott, hogy "lehet, az elején kicsit rázós lesz", ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy amerikai szempontból van értelme, és a rendszer minden amerikai segítségére lesz.

Claudia Sheinbaum mexikói elnök szintén kedden napi sajtónyilatkozatában kifejtette, hogy véleménye szerint az új amerikai vámok nem Mexikó és nem is Kanada ellen irányulnak, hanem általánosságban a világ felé. Az Egyesült Államok egyik legfontosabb külkereskedelmi partnerállamát irányító államfő ugyanakkor megjegyezte, hogy a vámok életbe lépése komoly nehézségeket okozhat országának a szoros gazdasági összekapcsoltság miatt, különösen az autószektorban.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Átkokat szórnak az oroszokkal való "kiegyezést" pedzegető amerikai ukrán képviselőre

Az Oroszországnak adott területi engedményeket és Volodimir Zelenszkij elnök eltávolítását követelte az amerikai Kongresszus egyetlen ukrán születésű tagja. Victoria Spartz egyedi nézetei nem túl népszerűek a szülőföldjén. Ő viszont azt mondja: egy brit lap félremagyarázta azt, amit mondott.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.14. hétfő, 18:00
Magyar Levente
a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára
Egyszerre több fanatikus hadsereget is feloszlatna Amerika ősellensége, csak ne kelljen háborúznia Trumppal

Egyszerre több fanatikus hadsereget is feloszlatna Amerika ősellensége, csak ne kelljen háborúznia Trumppal

Évtizedek óta működnek Irakban síita félkatonai szervezetek, amelyek nagy hatással voltak Bagdad politikájára is. A fegyveres csoportok jelentős része a szomszédos Irán irányítása alatt áll, ezzel pedig segít Teheránnak amolyan „meghosszabbított kézként” elérni a Közel-Kelet távolabbi területeire is, miközben tökéletes álcaként is működnek. Donald Trump amerikai elnök egyre fenyegetőbb üzenetei miatt mostanra már az is felmerült, hogy a háború elkerülése érdekében inkább feloszlatnák ezeket a milíciákat. Elemzésünkben annak járunk utána, hogy melyek ezek az alakulatok, és pontosan mekkorát veszítene a megszüntetésükkel a síita hatalom.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×