eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Sz-350 Vityaz orosz légvédelmi rakéta rendszer
Nyitókép: Wikipédia

Ritka és drága orosz rakétarendszert lőhettek szét az ukránok - videó

Egy Sz-350-es légvédelmi rakétarendszer elpusztításáról jelent meg videó a közösségi médiában.

Több, katonai témákkal foglalkozó szakportál is beszámolt arról, hogy az ukránoknak valószínűleg sikerült kilőniük az első Sz-350 Vityaz (vitéz) ultramodern, orosz rakétarendszer egyik indító járművét. A The War Zone szerint ezt a fegyvert csak ritkán látni a hadszíntéren, mert annyira új, és egyelőre csak keveset tudtak gyártani belőle.

A most megjelent videót az ukrán fegyveres erők Csornyij Lisz (Fekete-erdő) nevű tüzérségi felderítő dandárja készítette egy megfigyelő drónnal. Az Sz-350-es egyik járművét állítólag a kelet-ukrajnai Donyeck régióban lőtték szét. Arra viszont csak következtetni lehet, hogy mindez mikor történt, mert az ukrán alakulat nem adta meg a pontos dátumot. A képeken látható zöld növényzet alapján biztosan nem mostanában, hanem valamikor még a tél előtt sikerülhetett elpusztítani az orosz rakétás járművet.

A videón orosz járműveket láthatunk egy fasor mellett, majd az egyik rakétaindítót közvetlenül a becsapódás előtt. Mivel az indítótubusok már függőleges helyzetben álltak, a rendszer minden bizonnyal harckész állapotban lehetett. A robbanás erejéből és a lökéshullám nagyságából szakértők arra következtetnek, hogy az amerikai eredetű HIMARS sorozatvető egyik rakétája pusztíthatta el az orosz indítójárművet.

Az S-350-et az orosz Almaz-Antej vállalat fejlesztette ki, és a 2017-es sikeres próbákat követően végül három évvel később került az orosz hadsereg arzenáljába. A rendszert terepjáró teherautókra telepítették. Indító-, illetve utántöltő járművek, egy fázisvezérelt lokátort hordozó felderítő, tűzvezető autó, illetve egy parancsnoki gépkocsi alkotja. Mivel sokféle rakétát képes indítani, ezért ezzel akarják majd leváltani a hidegháború idejéből származó, nagy hatótávolságú Sz-300P, a 9K37 Buk (bükk) közepes távolságú és a Pancir–SZ1 közeli légvédelemre szolgáló rendszereket.

A rendkívül korszerű és kimondottan sokoldalú Sz-350 Vityaz azonban nem olcsó fegyver. Egy teljes üteg megközelítőleg 135 millió amerikai dollárba, 51,5 milliárd forintba kerül. Ráadásul az Oroszország ellen bevezetett nyugati embargók miatt a gyártása is nagyon vontatottan halad. Dmitrij Sztefanovics, az IMEMO RAS Nemzetközi Biztonsági Központ kutatója szerint „a fő előnye az, hogy egy-egy indító jármű legalább 12 darab, viszonylag egyszerű rakétát tud, gyors egymásutánban kilőni, így alkalmas lehet tömeges drón- vagy rakétacsapások elhárítására is". Állítólag tavaly nyáron, egyetlen bevetés alkalmával, 12 HIMARS rakétát sikerült az egyik Sz-350 ütegnek lelőnie. Legalábbis ezt mesélte a Lev fedőnevet használó orosz tiszt a Ria Novosztyi hírügynökségnek.

Az ultramodern fegyvert az oroszok eddig csak ritkán vitték a frontvonal közelébe. Inkább az ország nyugati határai mentén található, fontos bázisaikat védték velük. Persze azért néhány üteget átküldtek a megszállt ukrán területekre is. Itt történt tavaly nyáron az a hatalmas baklövés is, amikor az egyik rakétás jármű személyzete egy orosz katonák által telepített aknamezőre hajtott. A robbanás következtében a teherautó annyira megrongálódott, hogy a kezelők kénytelenek voltak sorsára hagyni.

Mivel az oroszok a háború három éve alatt sem voltak képesek kivívni az Ukrajna feletti teljes légi fölényt, valószínű, hogy egyre több korszerű, légelhárító fegyvert kell a frontok közelébe küldeniük. Főleg, hogy az ukrán légierő fokozatosan harcba veti a nyugati szövetségesektől kapott F-16-os és Mirage 2000-es harci repülőit, valamint a rendkívül hatékony HIMARS sorozatvetőkhöz kapott ATACMS rövid hatótávolságú rakétáit, nem is beszélve a saját fejlesztésű csapásmérő drónjaik újabb generációiról. A most közzétett videó pedig azt mutatja, hogy már az oroszok legkifinomultabb légelhárító rendszereit is meg tudják semmisíteni.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Még a magyar gazdagok pénzét kezelők se számítottak arra, ami történt

Még a magyar gazdagok pénzét kezelők se számítottak arra, ami történt

Mára már több mint 11 000 milliárd forintot kezelnek a magyar gazdagoknak a hazai privátbanki szolgáltatók, az egy ügyfélszámlára eső vagyon tavaly év végén meghaladta a 180 millió forintot. A Portfolio Privátbanki Felmérésében rendszerint beszámolunk arról, milyen növekedési előrejelzést adnak a hazai privátbanki szolgáltatók a saját, illetve a piaci vagyonukat tekintve, de arról már kevesebb szó esik, mennyire sikerült eddig eltalálniuk az arányokat. Összesítésünk alapján még a magyar gazdagok pénzét kezelő szolgáltatók se számítottak arra a vagyonbővülésre, ami az utóbbi 5 évben végbement a magyar privátbanki piacon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 28. 21:02
×
×
×
×