Az InfoRádiónak a Mol Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a létesítmény építését már megkezdték, a beruházásnak pedig az a célja, hogy a cég hozzájáruljon Magyarország megújulóenergia-termeléséhez. Császár Péter arról is beszélt, hogy ezzel a 6,6 milliárd forintból épülő beruházással egy 20 megawatt kapacitású villamosenergia-tárolót, hétköznapi nevén akkumulátort hoznak létre. A teljesítménye akkora lesz, hogy körülbelül két óra alatt 40 megawattórányi villamosenergiát tud majd leadni, ami nagyjából 7300 háztartás éves villamosenergia-fogyasztásának megfelelő mennyiség. A vezérigazgató emlékeztetett rá, hogy a Mol-petrolkémia számára korábban már épült egy 6 megawatt kapacitású napelem, pár hónapja pedig bejelentették egy 48 megawattos napelempark létesítését.
A most készülő energiatároló azért fontos, mert derült időben, amikor a naperőmű áramot termel, olcsó az energia, míg éjszaka már drága.
Az energiatárolók viszont épp ezeket az ingadozásokat egyenlítik ki
- magyarázta a vezérigazgató.
Császár Péter kiemelte, hogy terveik szerint a létesítménynek fontos szerepe lesz az országos elektromos hálózat ingadozásainak kiegyensúlyozásában is, ugyanis belépnek a Mavir által működtetett rendszerszintű szolgáltatások piacára. Amikor pedig a Mavir nem kéri, akkor tudnak a saját céljaikra energiát tárolni és profitot termelni.
A megújuló energia egyre fontosabb a petrolkémiában is, mind több vevőjük ragaszkodik ahhoz, hogy a műanyag alapanyagok gyártásakor megújuló energiával működjenek a berendezéseik. Mindemellett ez az energiatároló maximalizálni tudja a saját napelemparkjuk kihasználtságát, és ezáltal a Mol mint felelős vállalat egy sokkal zöldebb és fenntarthatóbb gyártási portfóliót tud felmutatni - tette hozzá a MOL Petrolkémia Zrt. vezérigazgatója.
A vállalat várhatóan 2026-ra készül el ezzel az új akkumulátoros villamosenergia-tároló beruházással Tiszaújvárosban.