A stratégia a következő: beszállnak, radikális változásokat hajtanak végre, majd haszonnal értékesítenek. Ez az oka annak, hogy tartanak tőlük – fogalmazott a Handelsblatt.
Az elmúlt évben az amerikai hedge fundok kampányai növekedtek Európa-szerte. A szakértők további növekedésre számítanak, különösen Németországban, A német cégek tőzsdei értékelése nemzetközi összehasonlításban továbbra is gyengének számít. Mindehhez hozzájárul a német strukturális válság.
„Együttesen mindez olyan aktivista befektetőket vonz az Egyesült Államokból, akik a hazai piacon kívül keresnek célpontokat. A német cégek ideális célpontot kínálnak”
– értékelt Patrick Siebert, az Alvarez & Marsal (A&M) németországi vezérigazgatója.
Az A&M évek óta üzemeltet egy részletes adatbázist az aktivista befektetőkről. A hedge fundok tavaly 38 kampányt indítottak német cégeket célozva, Európában csak Nagy-Britanniában volt több: 59. Többek között a Delivery Hero, a Brenntag és a Lanxess tevékenységei ismertek. A tanácsadó cég jelenleg 33 tőzsdén jegyzett német társaságot lát potenciális új célpontnak a fedezeti alapok számára.
Pénzügyi körökben energetikai cégeket és autógyártókat emlegetnek jelöltként, nem utolsó sorban a Bayer gyógyszer- és vegyipari vállalatot is.
Az úgynevezett aktivista befektetők kis részvénycsomagokkal kerülnek be a cégekbe, majd aktívan bekapcsolódnak a stratégiákba, és követeléseket támasztanak a menedzsmenttel szemben. Az alapok olyan befektetőktől gyűjtenek tőkét, akik magas hozamot követelnek. Az aktivisták azt remélik, hogy ez a befolyás a szerintük alulértékelt cégek árának gyors növekedéséhez vezet.
Az aktivisták tevékenysége hagyományosan különösen erős az Egyesült Államokban. Az A&M elemzése szerint jelenleg azonban az amerikai fedezeti alapok kevesebb lehetőséget látnak a hazai piacon, mivel az ottani tőzsdei értékek viszonylag magasak. Ez még hangsúlyosabbá válhat, mivel Donald Trump amerikai elnök várhatóan üzletbarát politikát folytat majd. Az A&M elemzése szerint máris egyre élénkebb az eszmecsere az amerikai aktivista befektetők és a német cégek között. A korábbiaktól eltérően azonban az egyeztetések szinte csak zárt ajtók mögött zajlanak.
Új tendencia, hogy az alapok nemigen sürgetnek előrelépést a klímavédelmi projektekben. Az A&M szerint ezek a kérdések egy ideje kevésbé fontos szerepet játszanak, különösen az amerikai befektetők körében. A hozam és a részvényesi érték áll a középpontban. Ez a tendencia Donald Trump elnöksége alatt valószínűleg erősödni fog. Már csak is, mert az új elnök szükségtelennek tartja a klímavédelmi projekteket. Továbbá azért is, mert az A&M szerint az amerikai alapok lazább szabályozásra számítanak Trump elnöksége alatt.
Minél szabadabban fektethetik be az alapok pénzüket, annál rugalmasabbá válik a befektetési fókuszuk – értékelte a Handelsblatt.