Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 26. szombat Anikó, Anna
Colorful Ilulissat in Sunset, Greenland
Nyitókép: Getty Images

Grönland ezt üzeni Donald Trumpnak - Mexikó szinte csatlakozik

"Grönland jövőjéről Grönlandon kell dönteni." Mexikó is védi magát, de jóban akar lenni Washingtonnal.

"Grönlandiak vagyunk, nem akarunk amerikaiak lenni" - jelentette ki Mute Egede, a Dániához tartozó félautonóm Grönland kormányfője kedden, hozzátéve: Grönland jövőjéről Grönlandon kell dönteni.

A miniszterelnök a sajtónak adott nyilatkozatában megismételte: nincs ellenére a kapcsolatok szorosabbra fűzése Washingtonnal, ám hozzátette, "nem lehet megvenni".

"Nyolcan éve működünk együtt az Egyesült Államokkal biztonsági kérdések tekintetében, már katonai támaszpontuk is van a területen" - jelentette ki a Grönland északnyugati részén található amerikai bázisra utalva.

Donald Trump amerikai elnök január elején "abszolút szükségszerűségnek" nevezte, hogy a Föld legnagyobb szigete felett amerikai ellenőrzést szerezzenek, s nem zárt ki ennek érdekében katonai vagy gazdasági lépéseket, így például Dániát sújtó vámtarifák elrendelését sem.

Válaszul ama kérdésre, lehetségesnek lát-e egy találkozót Trumppal, Egede hangsúlyozta, hogy Grönland álláspontját "közvetlenül az amerikaiaknak akarja kifejezni".

"Világossá tesszük álláspontunkat ott, ahol szükséges, és a képviseletünkön keresztül. Azon dolgozunk, hogy megszervezzünk egy találkozót, ahol kifejthetjük" - mondta.

Az ügyben megszólalt Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter is, leszögezve: nem létezhet olyan világrend, ahol az országok, ha elég nagyok (...) +kedvükre kiszolgálhatják magukat+".

A tárcavezető örömét fejezte ki, amiért beiktatási beszédében Trump nem tett említést Grönlandról, mint az amerikai külpolitika egyik prioritásáról, azonban figyelmeztetett: "a retorika ugyanaz maradt".

"Ezért nem mondhatom, hogy már elmúlt a válság, mert mondott más dolgokat az amerikai területek megnövelésével kapcsolatban" - szögezte le.

Hétfőn Mette Frederiksen dán kormányfő a közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt mondta: "Európának új realitások felé kell elindulnia".

A mintegy 56 ezer lakosú, elhelyezkedése révén stratégiai fontosságú sziget, amelynek a fővárosa - Nuuk - közelebb fekszik New Yorkhoz, mint a dán fővároshoz, Koppenhágához, ásványi kincsekben, kőolajban és földgázban gazdag.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
replaced

Sayfo Omar: történelmi időszak köszöntött be, amikor Benjamin Netanjahu nem mutathat gyengeséget

Amíg az Egyesült Államoknak és főleg Öböl-menti szövetségeseinek nem válik kellemetlenné vagy veszélyessé a gázai konfliktus, addig folytatódnak a harcok a térségben – mondta az InfoRádióban a Migrációkutató Intézet kutatási vezetője. Az elemző szerint a segélyezés a hadviselés részévé vált, miközben Izraelben komoly belpolitikai válsággal is szembe kell néznie a kormányfőnek.

Komoly fegyverkezésbe kezd Csehország is

Csehország tovább erősíti hadseregének felszereltségét: a védelmi minisztérium két nagyszabású beszerzést is bejelentett. Ezek célja, hogy a cseh hadsereg korszerű és NATO-kompatibilis eszközökkel rendelkezzen, valamint megerősítse légvédelmét a jelenlegi biztonsági kihívásokra válaszul.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

Kemény figyelmeztetést kapott Magyarország: tarthatatlanok az eddigi tervek

A vártnál gyengébb GDP-növekedés fokozza a költségvetési kockázatokat – figyelmeztet legfrissebb elemzésében a Standard & Poor’s hitelminősítő a kelet-közép-európai országok kapcsán. Ha részletesen megnézzük a hitelminősítő anyagát, akkor a régión belül két országra gondolhattak elsősorban: Romániára, ahol épp súlyos megszorítások terhelik a növekedést és Magyarországra, ahol jelentősen visszavágták növekedési előrejelzésüket. A hírek szerint a kormány már dolgozik az új makropályáján, kérdés, hogy a költségvetéshez hozzá kell-e nyúlni a gyengébb növekedési számok miatt. Az S&P továbbra is arra számít, hogy nem fog teljesülni a kormány megemelt új 4,1%-os idei hiányvárakozása, de a régióban a lengyel, a román és a szlovák deficit is magasabb lehet, mint a magyar.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×