Infostart.hu
eur:
355.85
usd:
313.55
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
WASHINGTON, DC - JANUARY 20: US President Donald Trump, center, salutes while inspecting the troops during the 60th presidential inauguration in Emancipation Hall of the US Capitol on January 20, 2025 in Washington, DC. Donald Trump takes office for his second term as the 47th President of the United States. (Photo by Al Drago - Pool/Getty Images)
Nyitókép: Al Drago - Pool/Getty Images

Kaiser Ferenc: az USA-nak szüksége van a NATO-ra, hogy megőrizhesse szuperhatalmi pozícióit

Donald Trump várhatóan jelentősen megemeli a védelmi kiadásokat, és erre fogja rákényszeríteni a szövetségeseit is – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense. Álláspontja szerint Oroszországnak jelenleg nincs ereje ahhoz, hogy európai NATO-tagállamokra támadjon, Kínának pedig nem érdeke, hogy közvetlen katonai konfrontációba kerüljön az Egyesült Államokkal.

Donald Trump hétfőn hivatalba lépett amerikai elnök a kampányában, megválasztása után, sőt a beiktatási beszédében is olyan kijelentéseket tett többek közt Kanadára, Grönlandra és a Panama-csatornára vonatkozóan, amelyeknek akár katonai következményei is lehetnek. Kaiser Ferenc az InfoRádióban adott rövid helyzetértékelést. Mint mondta, nem tartja valószínűnek, hogy az amerikai elnök parancsot ad ki Kanada megtámadására, de azonnal hozzátette, hogy azért nem lehet teljességgel kizárni ennek az eshetőségét sem.

Grönland esetében érdekesebb a helyzet, mert ott eleve van egy jelentős amerikai bázis. Panamával kapcsolatban pedig azt mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense, hogy

„borzasztó rosszul venné ki magát, ha az Egyesült Államok megtámadna egy független országot, és elragadná a legértékesebb infrastrukturális elemét”.

A szakértő arra számít, hogy komoly mértékben megemeli a védelmi kiadásokat az amerikai kormányzat. Emlékeztetett, hogy ez történt az első Trump-adminisztráció idején is, és az elmúlt hónapokban is ezt hangoztatta az elnök. Kaiser Ferenc a védelmi miniszteri poszt betöltésére felkért Pete Hegseth-ről azt mondta, hogy egy NATO-kritikus veterán, „már-már fanatikusan keresztény, nacionalista” személyiség, aki rengetegféle összeesküvés-elméletet terjeszt.

Az egyetemi docens szerint az Egyesült Államok nemcsak a saját védelmi költségeit fogja várhatóan jelentősen növelni, hanem Donald Trump visszatérésével ugyanerre kényszerítheti európai NATO-szövetségeseit, valamint az ugyancsak alul költő Kanadát is. Hozzátette: sok ország már előremenekült, és komoly költésekbe kezdett.

Kaiser Ferenc hangsúlyozta: az Egyesült Államoknak szuperhatalmi pozíciói megőrzéséhez világszerte szüksége van szövetségesekre. Emlékeztetett, hogy az amerikai hadihajók, repülőgép-hordozók, katonai kapacitások jelentős része már elég régóta a csendes-óceáni hadszíntéren van, és ezen a felálláson az sem változtatott, hogy Oroszország 2022 februárjában megtámadta Ukrajnát, ahol azóta is tartanak a harcok. Mint fogalmazott, az európai NATO-szövetségesek önmagukban is nagyon komoly képességet tudnak biztosítani. A szakértő szerint nemcsak az európaiak érdeke, hogy Oroszország ne erősödjön meg, illetve hogy Ukrajna túlélje a fegyveres konfliktust, hanem az Egyesült Államoknak is fontos Ukrajna létkérdése.

„Ebben a helyzetben a NATO-ra az Egyesült Államoknak is szüksége van”

– jegyezte meg az egyetemi docens.

Kaiser Ferenc úgy véli, hogy az orosz hadsereg jelen állapotában nem jelent valódi fenyegetést az európai NATO-országokra. A kínai–amerikai szembenállás ellenére pedig egyik félnek sem áll érdekében egy közvetlen katonai összecsapás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×