eur:
412.74
usd:
400.75
bux:
84091.42
2025. január 16. csütörtök Gusztáv
Szavazó a romániai elnökválasztás első fordulójában Kolozsváron 2024. november 24-én.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Májusban lesz az újabb romániai elnökválasztás, szigorúbb szabályokkal

A román kormány május 4-ére írta ki a megismételt elnökválasztás első fordulóját, és amennyiben egyetlen jelölt sem szerzi meg a névjegyzékben szereplő választók több mint felének támogatását, május 18-án második fordulót is tartanak az első két helyen végző jelölt részvételével.

Az elnökválasztás menetrendjéről szóló kormányhatározatot csütörtökön fogadta el a bukaresti kormány.

Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormányülés kezdetén elmondta, hogy május 4-én egy megyében és 17 településen időközi önkormányzati választásokat is tartanak. A kormányfő rámutatott: az idei elnökválasztáson szigorú szabályokat vezetnek be, és drasztikus bírságokra számíthatnak a részrehajló közösségimédia-platformok.

„Olyan változtatásokat dolgoztunk ki, hogy mindegyik jelöltre ugyanazok a szabályok legyenek érvényesek, és ne fordulhassanak elő a legutóbbi választáson történtek, amikor egy közösségimédia-platform előnyben részesített egy bizonyos jelöltet” – idézte Ciolacut az Agerpres hírügynökség. A miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy

a szabályszegésért kiszabott bírságok elérhetik a platformot működtető vállalat forgalmának 5 százalékát, ami több milliárd eurót jelenthet.

A kabinet ülését követő kormányinfón Mihai Constantin szóvivő kifejtette, hogy a választási kampány során minden nyomtatott, elektronikus médiában, illetve közösségi oldalakon terjesztett, a választással és elnökjelöltekkel kapcsolatos tartalom esetén kötelező lesz feltüntetni, hogy a kampányfinanszírozási előírásokat tiszteletben tartó, politikai reklámról van szó, nyilvánosságra kell hozni a szponzor nevét és elérhetőségét, valamint azt is, hogy célzott – bizonyos társadalmi rétegeknek szánt és azokhoz eljuttatott - kampányanyagról van-e szó.

A kampányszabályozás megsértése kihágásnak minősül, és 15 ezer lejtől (1 millió 242 ezer forint) 50 ezer lejig terjedő bírságot von maga után.

A havi 45 milliónál több európai uniós felhasználó által használt nagy közösségimédia-platformok és internetes keresőmotorok számára sokkal nagyobb – üzleti forgalmuk 1-től 5 százalékáig terjedő bírságot – szabhat ki a román állandó választási hatóság (AEP), ha a felszólítástól számított öt órán belül nem távolítja el a központi választási bizottság (BEC) által kifogásolt tartalmat.

A kormányszóvivő azt ígérte, hogy a választási időszak február 18-i kezdetéig az AEP részletes útmutatót tesz majd közzé a 2025-ös választási kampányban követendő szabályokról.

Mihai Constantin az újdonságok között említette, hogy a 2025-ös elnökválasztásokon a külföldi szavazókörökben is legkésőbb akkor ér véget a voksolás, amikor Romániában. A külföldi voksolásra idén is három napot szánnak, de a szavazókörök pénteken már helyi idő szerint 7 órakor kinyitnak (az eddigi 12 óra helyett), vasárnap pedig csak a Romániától keletre lévő országokban működő szavazókörök tartanak nyitva helyi idő szerint 21 óráig. A Romániától nyugatra lévő országokban a román külképviseletek által berendezett szavazókörök vasárnap nem helyi, hanem kelet-európai idő szerint 21 óráig fogadják a választókat.

Romániában az alkotmánybíróság december 6-i döntése értelmében kezdik elölről az elnökválasztást. A testület érvénytelenítette az elnökválasztás 2024. november 24-én lebonyolított első fordulóját, és elrendelte a teljes választási folyamat újrakezdését, miután a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) megállapította, hogy a legtöbb szavazatot összesítő, a két világháború közötti Vasgárda eszméit hirdető Calin Georgescu szélsőjobboldali független jelölt kizárólag közösségi platformokon folytatott, törvénytelenül finanszírozott kampányát nemzetbiztonsági kockázatot jelentő külföldi beavatkozás segítette.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.17. péntek, 18:00
Farkas Vajk
az Alapjogokért Központ madridi irodavezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×