eur:
412.92
usd:
394.26
bux:
79243.31
2024. december 18. szerda Auguszta
Nyitókép: unsplash.com

TikTok elleni EU-eljárás: ha a politikai vélemény túl sok emberhez jut el, az már gyanús – véli a szakértő

Az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított a TikTok ellen a digitális szolgáltatási rendelet feltételezett megsértése miatt. Koi Tamás, a HWSW informatikai szakportál újságírója nem tartja valószínűnek, hogy komoly bírságot szabnának ki a platformra a romániai elnökválasztás befolyásolása miatt.

Az Európai Bizottság hivatalos eljárást indított a TikTok online videómegosztó ellen a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) megsértésének gyanúja miatt a november 24-én tartott romániai elnökválasztással összefüggésben. A bizottság úgy véli, a TikTok megszegte azon kötelezettségét, hogy megfelelően értékelje és mérsékelje a választások integritásával kapcsolatos rendszerszintű kockázatokat.

"Miután komoly jelek utalnak arra, hogy külföldi szereplők a TikTok segítségével beavatkoztak a romániai elnökválasztásba, most alaposan kivizsgáljuk, hogy a TikTok megsértette-e a digitális szolgáltatásokról szóló törvényt azáltal hogy nem kezelte az ilyen kockázatokat. Egyértelműnek kell lennie, hogy az EU-ban minden online platformot, így a TikTokot is, felelősségre kell vonni" – hangoztatta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A vizsgálat két fő területre összpontosít: a TikTok ajánlórendszereire, különösen azok manipulációjának és automatizált kihasználásának lehetőségére, valamint a politikai hirdetésekre és fizetett politikai tartalmakra vonatkozó irányelveire. A testület azt gyanítja, hogy a TikTok nem tett elegendő intézkedést a nemzeti választások regionális és nyelvi sajátosságaiból eredő kockázatok csökkentésére.

"A DSA 2023-ban lépett hatályba, és az olyan nagy online szolgáltatóknak, mint TikTok, a Facebook, a Google, ír elő bizonyos kötelezettségeket, például a politikai hirdetések transzparenciáját illetően. E a törvény többek között azért jött létre, hogy az ilyen politikai manipulációk esélyét minimálisra lehessen csökkenteni" – mondta a hír nyomán az InfoRádióban Koi Tamás, a HWSW informatikai szakportál újságírója.

Mint kifejtette, az egyik szigorú DSA-előírás, hogy a közösségimédia-szolgáltatóknak nagyon egyértelműen jelezni kell egy tartalom kapcsán, hogy ez egy politikai hirdetés, ezenkívül közzé kell tenni azt is, hogy a politikai hirdetést ki tette közzé és ki finanszírozta. Ezzel kell transzparenssé tenniük a rendszerüket, és ez az Európai Bizottság gyanúja szerint ez nem valósult meg a mostani esetben Romániában.

"Úgy tűnhetett az avatatlan szemlélő számára, hogy azokat a tartalmakat, amelyeket az első körben győztes jelölt, Calin Georgescu követői megosztottak, hogy azok organikus tartalmak, mint ha magánszemélyek osztották volna meg. Ezeket ráadásul látványosan felkarolta a TikTok ajánlórendszere, ezért ez a vizsgálat másik eleme, hogy pontosan hogyan működik a TikTok ajánlórendszere, és hogyan lehetett az, hogy ezek a posztok ennyire népszerűek lettek Romániában" – mondta a feltételezett problémákról a szakértő, és hozzátette, ezek a felkapott posztok gyakorolhattak olyan mesterséges erősítő hatás az elnökjelölt pozíciójára, hogy ezzel tudta első fordulót megnyerni a választáson.

Koi Tamás jelezte, a felhasználóknak lehet politikai véleményük ezeken a platformokon, de ha az már gyanúsan túl sok emberhez jut el, akkor akkor az már gyanús, mert felmerülhet az, hogy valaki vagy valakik fizethettek ezért.

Az Európai Bizottság hivatalos eljárásáról elmondta, ilyenkor begyűjtik a bizonyítékokat, hogy történt-e tényleges jogsértés. Mivel ez a jelenség rendszerszintű problémát vethet fel, ezért a legvalószínűbb kimenetelnek azt tartja, hogy a vizsgálat végén arra fogják kötelezni a TikTokot, hogy hajtson végre olyan módosításokat a saját rendszereiben, amelyekkel jogszabálykonformmá válik a működése. "Én első körben nem tartom túl valószínűnek azt, hogy ebből komoly uniós bírság kerekedhet ki" – mondta Koi Tamás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Jogerősen elítélték Nicolas Sarkozy volt francia elnököt

Nicolas Sarkozy ellen több jogi eljárás is folyamatban van, de ez volt az első, amely bírósági szakaszba került, és az első alkalom az 1958 óta tartó V. köztársaság történetében, hogy korrupció miatt jogerősem elítéltek egy volt köztársasági elnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.19. csütörtök, 18:00
Vecsei Miklós
felzárkóztatásért felelős miniszterelnöki biztos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke
Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Jelentős változások elé néznek a napelem-tulajdonosok Magyarországon, mivel a kormány egy új adatszolgáltatási rendszert vezet be, amely közel 300 ezer HMKE tulajdonost érint. Az új rendszerben az inverterek részletes műszaki specifikációit, valamint a fogyasztás- és termelés adatait is le kell jelenteni egy központi adatközpontnak - derül ki a jogszabályokból. Bár a kormány az ellátásbiztonságot és a hálózati stabilitást említi célként, a rendszer komoly adatvédelmi és anyagi kérdéseket is felvet. De vajon mikor lép életbe az új szabályozás és mit jelent mindez a napelem tulajdonosoknak? Az alábbiakban ezeket is összeszedtük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×