eur:
413.14
usd:
404.73
bux:
0
2025. január 13. hétfő Veronika
A német Kereszténydemokrata Unió (CDU) belső szavazásán a párt elnökének megválasztott Friedrich Merz a párt berlini székházában tartott sajtótájékoztatón 2021. december 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Filip Singer

Jókora különbségek vannak a nagy német pártokhoz befolyó pénzösszegek között

Alig hét hét van hátra a február 23-i előre hozott német parlamenti választásokig. A kampány lassan a hajrához érkezik, és aligha "olcsó", adományok nélkül a pártok nemigen boldogulnának. A kereszténydemokrata CDU és a szabad demokrata FDP ebből a szempontból nem panaszkodhat, a szociáldemokrata SPD annál inkább. A legnagyobb egyéni adományt ugyanakkor egy, az év elején alakult baloldali párt kapta.

A kancellári tisztség várományosa, a nagyobbik keresztény párt elnöke, Friedrich Merz elégedett lehet. Az adatok szerint a CDU mostanáig csaknem tízszeresét kapta annak az adományösszegnek, amelyben a választásokig hivatalban lévő kancellár, Olaf Scholz pártja, a szociáldemokrata SPD részesült. A különbség egyébként megfelel a közvélemény-kutatások eredményeinek: miközben a CDU nagy fölénnyel vezeti a népszerűségi listát, az SPD a második helyen álló AfD mögött is jócskán lemaradva a harmadik helyen áll, szinte holtversenyben eddigi koalíciós partnerével, a Zöldek Pártjával.

Ami a Bundestag hivatala által nyilvánosságra hozott konkrét számokat illeti, a múlt évben az adományozóktól a CDU 5,37 millió euróhoz jutott, míg az SPD kénytelen volt beérni "sovány" 550 001 euróval.

Mint arról a Der Spiegel beszámolt, Németországban a politikai pártok finanszírozásának fő forrásait a tagdíjak, az állami támogatás és az adományok jelentik. Immár nagy adománynak számít a 35 ezer eurót meghaladó összeg, tavaly márciusig ez a küszöb még 50 ezer euró volt.

Szigorú előírás, hogy a befolyt összegekről az adományozottaknak haladéktalanul tájékoztatniuk kell a Bundestag elnökét, aki ennek nyomán ugyancsak haladéktalanul közzéteszi azokat.

A kisebbik keresztény párt, a bajor CSU az elmúlt év végéig 631 000 eurós adományhoz jutott, ami azt jelenti, hogy a uniópártok szövetsége, a CDU/CSU híveitől összesen 6 millió eurót "zsebelhetett be".

Az elmúlt három évben regnáló, de novemberben megbukott hármas koalíció tagjai közül az adományozók a kormányzati együttműködést valójában felrobbantó liberális FDP-t támogatták a legnagyobb összeggel, 2,77 millió euróval. A második helyen a Zöldek Pártja végzett 957 052 euróval, míg az SPD az említett 550 001 euróval szorult a harmadik helyre.

Az adatok szerint ugyanakkor az adományozást illetően aranyérmet szerzett az év első napjaiban alakult, az alapító nevét visel új baloldali párt, a BSW (Sahra Wagenknecht Szövetség).

Az elmúlt hónapokban fokozatosan erősödő és immár tartományi kormányzati szerephez is jutott párt ugyanis 4,09 millió euróval messze a legnagyobb egyéni adományt könyvelhette el.

A pártot egy mecklenburg-előpomerániai házaspár zárta szívébe. Vállalták a nyilvánosságot is, egy televíziós nyilatkozatban ugyanis hangsúlyozták, hogy a pénzt Németországban keresik, és az előírások szerint adóznak.

A Bundestag nagy pártjai közül az adományokat illetően egyedül a közvélemény-kutatások szerint immár hosszabb ideje a második helyet birtokló AfD volt kénytelen "üres zsebbel" beérni.

Címlapról ajánljuk

Nagy Fidesz-győzelem a tolnai időközin - így reagáltak a pártok

A Mi Hazánk az alternatíva, a DK egy előre hozott választáson megkerülhetetlen erő, a választáson el sem indult Tisza Párt az emberek bizalmára pályázó, a Fidesz pedig a közvélemény-kutatásokat elemző győztes szerepét igyekszik felvenni. A kormányerők kétharmaddal győztek a tolnai időközi választásoknak megfelelően, megtartották tehát a választókerület egyéni parlamenti mandátumát Csibi Krisztina révén.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×