eur:
414.57
usd:
402.13
bux:
0
2025. január 9. csütörtök Marcell
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a Grodno melletti, a lengyel és a litván határól néhány kilométerre fekvő katonai gyakorlótéren 2020. augusztus 22-én. Az augusztus 9-i elnökválasztás óta mindennaposak a tüntetések Fehéroroszországban, mert a tiltakozók szerint Lukasenka csalással győzött.
Nyitókép: MTI/EPA/Belta pool/Andrej Sztaszevics

Így is járhat, aki Fehéroroszországban „megtér”

A fehérorosz ellenzék kilenc hónap óta először kapott hírt szerdán a 2020-ben bebörtönzött korábbi elnökjelöltjéről, Viktar Babarikáról.

A korábban a bankszektorban dolgozó, majd ellenzéki politikusként ismertté vált, és 2020 júniusa óta bebörtönzött, jelenleg 61 éves Babarika fotókon jelent meg szerdán, amelyeken lesoványodva, kopaszra nyírt fejjel, rabruhában látható. Egy rövid videófelvétel is megjelent róla, melyben üzenetet küld családjának. Viktar Babarikát korrupcióval vádolták, melyet vádlottként nem ismert be, így 2021-ben 14 év szabadságvesztésre ítélték.

Támogatói örömmel fogadták a fotókat, mivel régóta aggódtak érte, főleg egészségi állapota miatt. A Telegramon közzétett posztjukban azt írták, hogy 2023 áprilisa óta most kaptak először hírt a képviselőről. Az akkori utolsó hírek a politikus kórházba szállításáról szóltak, miután a hírek szerint megverték a börtönben.

A fotókat Roman Protaszevics hozta nyilvánosságra, aki

korábban másként gondolkodó újságíróként dolgozott, majd a négy évvel ezelőtti letartóztatása után önkritikát gyakorolt, és azóta újra szabadon, immár kormánypárti tartalmakat közöl a fehérorosz médiában.

Protaszevics tavaly novemberben egy másik ismert ellenzékit, Marija Kolesnyikovát is meglátogatta a börtönében, majd róla is publikált fotókat.

A fehérorosz ellenzék emigrációban élő vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja az X-en közölt üzenetében "nagy megkönnyebbülését" fejezte ki, hogy a fotókon újra láthatta Viktar Babarikát.

Fehéroroszországban a 2020. augusztus 9-i elnökválasztás óta van belpolitikai válság. A vitatott tisztaságú választáson az országot 1994 óta irányító Aljakszandr Lukasenkát hirdették ki hivatalosan elnöknek a szavazatok 80,1 százalékával. Az ellenzék százezres tüntetéseken tiltakozott, de Lukasenka nem volt hajlandó lemondani, és közelebbről meg nem nevezett alkotmányreformokat ígért. Az országban politikai okokból bebörtönzött politikusok, újságírók és emberi jogi aktivisták számát mintegy 1500-ra teszik, és Cihanouszkaja férje, Szjarhej Cihanouszki is közöttük van, aki egyes, nem megerősített hírek szerint már nem él.

Címlapról ajánljuk

Magyarics Tamás: készpénznek vehető a konzervatív fordulat Kanadában

A liberális Justin Trudeau lemondása után akár előre hozott választások is jöhetnek Kanadában, és a jelenlegi állás szerint még az idén biztosan a konzervatívok vehetik át a kormányzást – erről beszélt Magyarics Tamás az InfoRádióban. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora, külpolitikai szakértő szerint ugyanakkor az ország nem lesz az USA 51. tagállama.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×