A szertartás kezdetén Americus városában az Egyesült Államok 39. elnökének koporsóját a titkosszolgálat egykori ügynökei helyezték a gyászautóba, akik Jimmy Carter hivatali ideje alatt védelméért feleltek. A temetési menet Jimmy Carter gyermekeinek, unokáinak és dédunokáinak kíséretében szombaton helyi idő szerint a délelőtti órákban érintette a volt elnök gyerekkori lakóhelyét Plains város közelében, majd végighaladt Plainsen, amely egész életében otthona volt.
A dél-georgiai városból a koporsót az állam fővárosába Atlantába viszik. Ott rövid szertartást tartanak az állami törvényhozás épületében, ahol Jimmy Carter állami szenátorként és kormányzóként viselt hivatalt.
A volt elnököt ezt követően a Carter Presidential Center épületében ravatalozzák fel, ahol hétfő estig róhatják le kegyeletüket tisztelői.
Az állami temetési ceremónia kedden Washingtonban, a fővárosban folytatódik, ahova a tervek szerint délelőtt érkezik meg a koporsó. Az elnök földi maradványait az Egyesült Államok haditengerészeti emlékművénél (US Navy Memorial) helyezik majd lóvontatta gyászkocsira, amely a Capitolium közeli épületéhez viszi. A szövetségi törvényhozás épületében kedden délután gyászszertartás keretében búcsúzhatnak az amerikai kongresszus tagjai a volt elnöktől, akinek állami ravatala ezt követően megnyílik az állampolgárok előtt, akik csütörtök reggelig róhatják le kegyeletüket.
Jimmy Carter fővárosi temetési szertartását a Nemzeti Katedrálisban tartják csütörtökön délelőtt, a földi maradványokat ezt követően visszaszállítják Georgia államba, ahol szűk családi körben helyezik végső nyugalomra lakóhelyén, Plains városában.
Az Egyesült Államok 39. elnöke 1977 és 1981 között volt hivatalban. 2024. december 29-én halt meg Plainsben.
Jimmy Carter 2024. október 1-jén ünnepelte 100. születésnapját.
Ő az Egyesült Államok legmagasabb kort megélt elnöke.
Az egykori elnök saját kérésére 2023 februárjától hospice ellátásban részesült otthonában. Felesége, Rosalynn Carter 2023 novemberében halt meg 96 éves korában.