eur:
411.41
usd:
397.57
bux:
0
2025. január 1. szerda Fruzsina
Az orosz külügyminisztérium sajtószolgálatának felvétele Szergej Lavrov orosz külügyminiszterről a bahreini hivatali partnerével, Abdel-Latif az-Zajánival tartott sajtóértekezleten Manámában 2022. május 31-én. Lavrov munkalátogatáson tartózkodik a kőolajban gazdag közel-keleti államban.
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium

Lavrov: Amerika arrogáns mód figyelmen kívül hagyta a figyelmeztetéseket

Oroszország el fogja vetni a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére javasolt moratóriumot, mivel az Egyesült Államok megkezdte az ilyen fegyverek telepítését – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a RIA hírügynökségnek adott, vasárnap megjelent interjúban.

„Az Egyesült Államok és a NATO stratégiai téren végrehajtott destabilizáló akcióinak és ennek megfelelően az ezekből eredő fenyegetések alakulásának elemzése alapján értékeljük a helyzetet” – fogalmazott Lavrov.

Kifejtette: „ma már világos, hogy a rövid és közepes hatótávolságú rakéták telepítésére vonatkozó moratóriumunk gyakorlatilag már nem tartható fenn, és fel kell hagynunk vele; az Egyesült Államok arrogáns módon figyelmen kívül hagyta Oroszország és Kína figyelmeztetéseit, és hozzáfogott a világ különböző régióiban az ilyen osztályba tartozó fegyverek telepítéséhez”.

Washington 2019-ben lépett ki a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló szerződésből, Oroszország pedig közölte, hogy nem fog ilyen fegyvereket telepíteni, amennyiben Washington sem teszi ezt.

Az Egyesült Államok és a NATO határozott válaszlépésekkel, köztük katonai-technikai ellenintézkedésekkel számolhat, ha újabb rakétákkal fenyegetné Oroszországot - szögezte le az interjúban az orosz külügyminiszter.

„Minden forgatókönyvre felkészültünk. Ha új rakétafenyegetések jönnek létre, ellenfeleink határozott válaszlépésekkel fognak szembesülni, katonai-technikai ellenintézkedések formájában. Ugyanakkor fontolóra veszünk hipotetikus lépéseket is, hogy elfogadható feltételeket teremtsünk a méltányos párbeszédhez” – jelentette ki a RIA Novosztyinak adott interjújában.

Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország elsősorban a konfliktuspotenciál csökkentésének átfogó megközelítésében érdekelt, és az alapvető biztonsági ellentétek kiváltó okainak kezelésére összpontosít.

„A NATO évek óta tartó keleti terjeszkedése továbbra is az ukrán válság egyik jelentős mozgatórugója, és továbbra is fenyegetést jelent Oroszország biztonságára. Fegyverzetellenőrzési kérdésekről elméletileg lehetne tárgyalni, de csak egy szélesebb napirend részeként” – tette hozzá Lavrov.

Lavrov kiemelte Oroszország legújabb, közepes hatótávolságú hiperszonikus rendszerének, az Oresnyiknek a közelmúltbeli, harci körülmények közötti tesztelését is, ami szavai szerint „meggyőzően bizonyította képességeinket és eltökéltségünket ellenintézkedések végrehajtására”.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Mibe tegyük a pénzünket 2025-ben? Itt vannak a magyar profi befektetők legizgalmasabb ötletei!

Mibe tegyük a pénzünket 2025-ben? Itt vannak a magyar profi befektetők legizgalmasabb ötletei!

Kanadát az USA 51. államának tenné meg, a Panama-csatornát visszavenné, megvásárolná Grönlandot, Donald Trump még hivatalba sem lépett máris nagyokat mond, unatkozni biztosan nem fogunk 2025-ben, az új amerikai elnök lépései pedig hatással lesznek a befektetésekre is, legyen szó büntetővámokról, adócsökkentésről, deregulációról vagy béketeremtésről. De nem csak Trumptól lesz izgalmas az év, a jegybankok jellemzően kamatot csökkentenek, Németországban új politikai és azzal gazdasági irány is jöhet, ami egész Európára hathat, a kínai vezetés pedig nagy fiskális lazítással stimulálja a gazdaságot. Bár tudjuk, hogy a befektetések világa nem osztható fel évekre, mégis kíváncsiak voltunk, hogy a hazai profi befektetők milyen eszközökben látnak fantáziát 2025-ben. Remek olvasmány következik év elejére.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×