eur:
402.61
usd:
372.83
bux:
89030.81
2025. április 1. kedd Hugó
Olaf Scholz német kancellár a parlament üléstermében Mihail Gorbacsov egykori szovjet államfőről tartott megemlékezésen a Bundestag őszi ülésszakának kezdetén, 2022. szeptember 7-én Berlinben. A Nobel-békedíjas néhai politikus augusztus 30-án, 91 éves korában hunyt el egy moszkvai kórházban.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Olaf Scholz megírta levelét: a kancellár engedélyt kért a végleges bukásához

Szerdán kezdeményezte a Bundestag elnökénél a bizalmi szavazást önmaga ellen Olaf Scholz, a kancellárról és kisebbségi kormányáról hétfőn döntenek a német képviselők. Mutatjuk az utána következő menetrendet is egészen a február 23-i előre hozott választásokig.

Az már november első hetében eldőlt, hogy Olaf Scholz kancellár 2021 decemberében hivatalba lépett, hárompárti kormánya számára nincs tovább. A rolót maga a kancellár húzta le, miután az állandó koalíciós viták után menesztette szabad demokrata pénzügyminiszterét és vele együtt pártját, a liberális FDP-t is. Ezzel eldőlt, hogy a szociáldemokraták és a Zöldek Pártja kisebbségben maradt, és parlamenti többség híján Németországban előre hozott választásokat tartanak.

Mindez nem példa nélküli a háború utáni Németország történetében, Scholz nem az első kancellár, aki hasonló lépésre szánta el magát. Rendkívüli azonban azért, mert a szociáldemokrata vezető eleve az új választások kiírásának tudatában indult neki a február végéig tartó folyamatnak.

Az alkotmányban rögzített első lépést szerdán tette meg:

a kancellárnak levélben kellett kezdeményeznie a Bundestag elnökénél, a szintén szociáldemokrata Bärbel Basnál a bizalmi szavazás engedélyezését.

Mivel a parlamenti elnök aligha mond nemet, az első lépést gyors ütemben követi a többi, olyannyira, hogy a menetrend már ismert. A bizalmi szavazásnak a ZDF szerint eredetileg az engedélyt követően 48 órá lehetne voksolni, ezúttal azonban a képviselőknek öt nap áll rendelkezésre, ez pedig azt jelenti, hogy a szavazásra december 16-án, hétfőn kerül sor.

Az ülés Scholz "búcsúbeszédével" kezdődik, majd a képviselők 90 percen keresztül reagálhatnak. A szavazást ezt követően tartják, és

a menetrend szerint 15.30-kor meglesz a meglepetést aligha hozó eredmény.

Az előzetes állásfoglalások alapján szinte teljesen kizárt, hogy az ellenzéki pártok közül bármelyik is támogatná az elmúlt években rendkívül sokat bírált és immár kétpártivá zsugorodott Scholz-kormányt. Ha mégis, és a koalíció abszolút többséghez, azaz 367 szavazathoz jutna, Olaf Scholz újabb kísérletet tehetne saját kormányának megbuktatására.

A harmadik lépés ezt követően az államfőre, Frank-Walter Steinmeierre vár, aki – noha erre 21 nap állna rendelkezésére – a korábbi terv szerint a szavazás után egy nappal feloszlatja a parlamentet, és bejelenti az új, azaz előre hozott választások időpontját. Ami már egyáltalán nem újdonság, a parlamenti pártok ugyanis hetekkel ezelőtt a február 23-i dátumban állapodtak meg, és javában folytatják a kampányt.

A választásokig, illetve az új kancellár kinevezéséig tartó átmeneti időszakban a szociáldemokrata-zöldpárti kormány ügyvezetőként látja el a szükséges teendőket.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×