eur:
409.87
usd:
388.78
bux:
78946.9
2024. november 20. szerda Jolán
Horvát határőr a Bregana környéki horvát-szlovén határállomáson 2022. december 8-án. Az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsa ezen a napon szavaz arról, hogy három uniós tagország: Bulgária, Horvátország és Románia csatlakozhat-e a schengeni övezethez.
Nyitókép: MTI/AP

Vége a várakozásnak: két tagállammal bővülhet a schengeni övezet

Ausztria várhatóan feloldja vétóját Románia és Bulgária teljes körű csatlakozásával szemben az Európai Unió schengeni övezetéhez. A két kelet-európai ország így több mint egy évtizedes várakozás után teljes jogú tagja lesz a határok nélküli utazási övezetnek.

Románia és Bulgária idén március végén már részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, ami lehetővé tette a légi és tengeri határellenőrzés felfüggesztését köztük és az övezet többi 27 országa között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban Ausztria vétója miatt továbbra is fennmaradt, mivel Bécs aggódott az illegális migráció miatt.

A Portfolio cikke szerint Ausztria kész feloldani a tilalmát. Erre várhatóan az osztrák, román, bolgár és magyar belügyminiszterek pénteki budapesti találkozóján kerülhet sor. Az országok csatlakozását ezután hivatalosan is jóvá kell hagyni, erre idén még az uniós belügyminiszterek december 12-ei ülésén lesz lehetőség. A magyar uniós elnökségnek is kiemelt témái között van schengen bővítése.

Románia és Bulgária 2007-ben csatlakozott az EU-hoz, de a schengeni övezethez a csatlakozásukat a korrupcióval kapcsolatos aggályok és az illegális migráció kezelésével kapcsolatos kétségek hátráltatták. A bukaresti és szófiai kormányok az elmúlt időszakban fokozták a határőrizetet, ami a menedékkérelmek és az illegális migránsok érkezésének csökkenéséhez vezetett és Bécs mostanra elégedett az elért eredményekkel.

Az osztrák megállapodás ellenére Hollandia még akadályozhatja a folyamatot. A holland kormány 2023-ban zöld utat adott a csatlakozásnak, de a tavaly novemberi választások után a szélsőjobboldali Szabadság Párt csatlakozott az ország kormánykoalíciójához, ami változtathat a helyzeten.

Címlapról ajánljuk
Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett
Tudósítónktól

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×