eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 16. szombat Ödön
A 2020. május 14-én készült, június 18-án közreadott képen piros buszok haladnak el a brit jegybank, a Bank of England épületénél London pénzügyi negyedében. Ezen a napon bejelentették, hogy a brit jegybank százmilliárd font pótlólagos likviditást juttat a brit gazdaságba az új koronavírus okozta járvány súlyos hatásainak enyhítése érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Teljesen új brit–uniós viszony kell - Bank of England

A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniának újjá kell építenie kapcsolatait az Európai Unióval.

Andrew Bailey a londoni pénzügyi szolgáltatási központ, a City polgármesteri hivatalának (Mansion House) csütörtök esti hagyományos zártkörű éves üzleti gáláján a Bank of England által ismertetett beszédében úgy fogalmazott: közhivatalnoki minőségében nem foglalhat állást a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) puszta tényével kapcsolatban.

A brit jegybank vezetője szerint azonban rá kell mutatni a brexit következményeire, és meg kell állapítani, hogy az Európai Unióhoz fűződő kereskedelmi kapcsolatok megváltozása megterhelte a brit gazdaság potenciális teljesítményét.

Bailey szerint a brexit kereskedelmi hatásai láthatóan nagyobb mértékben érintik az áruforgalmat, mint a szolgáltatási szektort, és bár ez nem különösebben meglepő, mégis rávilágít arra, hogy miért kell üdvözlendőnek tekinteni az EU-hoz fűződő kapcsolatrendszer újjáépítését szolgáló lehetőségeket.

Hozzátette: fontos a gazdasági biztonságot érő fenyegetések figyelemmel kísérése, és nem szabad elfelejteni a gazdasági nyitottság fontosságát sem, mivel ez a termelékenység egyik meghatározó tényezője.

A brit jegybank vezetőjének ez volt az eddigi legerőteljesebb és legfeltűnőbb véleménynyilvánítása a brexit reálgazdasági és kereskedelmi hatásaival kapcsolatban.

Nagy-Britannia 2020-ban távozott az Európai Unióból, valamint az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is, miután a brit EU-tagságról az akkori konzervatív párti kormány által 2016-ban tartott népszavazáson a kilépésre voksolók kerültek szűk többségbe.

A júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány sem kívánja visszaléptetni Nagy-Britanniát az EU-ba, de Sir Keir Starmer miniszterelnök többször is jelezte, hogy sokkal szorosabbra akarja vonni és új alapokra kívánja helyezni az unióhoz fűződő kapcsolatokat.

A brexit negatív gazdasági következményeire több elemzőműhely is felhívta a figyelmet.

A brit kormány számára hivatalos előrejelzéseket készítő szervezet (Office for Budget Responsibility, OBR) számításai szerint a brit hazai össztermék (GDP) a brexit miatt hosszú távon hozzávetőleg 4 százalékkal lesz alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az EU tagjaként ugyanebben az időtávlatban elérhetett volna.

A Cambridge-i Egyetem gazdaságkutató intézete, a Cambridge Econometrics legutóbbi átfogó elemzése szerint az előállított bruttó hozzáadottérték-tartalom mércéjével mérve a brit gazdaság teljesítménye már tavaly 6 százalékkal kisebb volt, 2035-ben pedig 10,1 százalékkal alacsonyabb lesz annál a szintnél, amelyet e két időpontig Nagy-Britannia az EU tagjaként elérhetett volna.

Címlapról ajánljuk
Gigantikus karácsonyfával és számos újdonsággal vár idén az Advent Bazilika

Gigantikus karácsonyfával és számos újdonsággal vár idén az Advent Bazilika

Több újdonsággal várja a látogatókat az idei Advent Bazilika karácsonyi vásár a Szent István téren, ilyen a 12 méteres karácsonyfa, a körülötte található színpad és a Mikulás széke – mondta az InfoRádiónak az Advent Bazilika házigazdája. Kovács Lázár hozzátette: a színpadon több alkalommal koncertek, kulturális produkciók várják a közönséget, és idén is lesz fényfestés.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×