eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
árnyékflotta
Nyitókép: Pixabay

Árnyékokra vetődik az Európai Parlament

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásában célzottabb uniós szankciókat követel az orosz árnyékflotta ellen, amely a testület szerint kulcsfontosságú pénzügyi forrást biztosít Moszkvának az ukrajnai háborúhoz.

Oroszország az Európai Unió, a legfejlettebb iparú országokat tömörítő G7 szervezet és a nemzetközi közösség által elfogadott szankciók ellenére régi, gyakran nem biztosított és tisztázatlan tulajdonosi hátterű tartályhajókat - úgynevezett árnyékflottákat - használ nyersolaj és kőolajtermékek külföldre történő exportjára - emlékeztettek a szövegben.

Az állásfoglalást megszavazó képviselők úgy vélik, hogy az árnyékflották jelenléte az uniós vizeken a környezeti katasztrófák, köztük a súlyos olajszennyezés kockázata miatt is aggasztó. "Az EU korlátozó intézkedéseinek aláásására irányuló szisztematikus erőfeszítések részeként az 'árnyékflotta' kulcsfontosságú pénzügyi mentőövet biztosít Oroszország számára az Ukrajna elleni jogellenes és indokolatlan agresszív háborújához" - hívták fel a figyelmet.

Az állásfoglalásban az Európai Parlament célzottabb intézkedéseket szorgalmaz ezekkel a hajókkal szemben a következő uniós szankciócsomagokban, és ezeknek szerinte érinteniük kell minden egyes hajót, valamint azok tulajdonosait, üzemeltetőit, vezetőit, számláit, bankjait és biztosítótársaságait. Követeli továbbá az uniós vizeken ismert biztosítás nélkül áthajózó hajók rendszeres szankcionálását, és sürgeti az EU-t, hogy fokozza felügyeleti képességeit, különösen a drónos és műholdas megfigyelést, és végezzen célzott ellenőrzéseket a tengeren. A képviselők azt szeretnék, ha az uniós tagállamok olyan kikötőket jelölnének ki, amelyek képesek kezelni a nyersolajat és cseppfolyósított földgázt (LNG) szállító, szankciókkal sújtott hajókat, és kártérítés nélkül lefoglalhatják az illegális rakományt.

Az állásfoglalásban felszólítják továbbá a G7-országokat, hogy jobban érvényesítsék az orosz tengeri olajra kivetett árplafont, és szüntessék meg az Oroszország által az olaj és olajtermékek piaci áron történő újracsomagolására és értékesítésére használt kiskapukat.

A képviselők ezenkívül arra kérik az EU-t és tagállamait, hogy tiltsák be az orosz fosszilis tüzelőanyagok, köztük az LNG behozatalát. Az állásfoglalás rámutat arra, hogy a jelenlegi uniós szankciókat sokkal szigorúbban kell végrehajtani, és azt is kimondja, hogy az EU-nak komolyan át kell értékelnie a kétoldalú együttműködését olyan országokkal, amelyek segítenek Oroszországnak kijátszani az EU hatályos korlátozó intézkedéseit.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Felosztaná Putyin Ukrajnát, megoldhatatlan bajtól szenved az ukrán hadsereg – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrán katonai hírszerzés bejelentette, tud arról az orosz tervről, amely 2045-ig jelzi előre a katonai-politikai helyzet változását a világon, és amelynek része Ukrajna három részre történő felosztása is – írja az Ukrajinszka Pravda. Az ukrán hadsereg jelentős kihívásokkal néz szembe a mozgósítás terén, miközben az ország védelmi képességeinek megerősítésén dolgozik. A Financial Times beszámolója szerint Ukrajna mozgósítási tartaléka 3,7 millió fő, míg a katonai szolgálatra potenciálisan alkalmas, 25 és 60 év közötti férfiak száma 11,1 millió - írta meg a Financial Times. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×