eur:
401.3
usd:
345.48
bux:
97958.26
2025. június 25. szerda Vilmos
Egy férfi megy a párizsi Notre-Dame székesegyház előtt 2024. október 24-én. A 2019. húsvét előtti tűzben súlyosan megsérült templomot várhatóan 2024 decemberében nyitják meg újra a helyreállítása után.
Nyitókép: MTI/AP/Louise Delmotte

Újranyit a Notre-Dame, de másként lehet bejutni, mint korábban

A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét "az egész világot" fogadja, egy nappal azután, hogy Emmanuel Macron francia elnök beszédet mond a katedrális előtti téren.

"Már nagyon várjuk, hogy az egész világot újra a székesegyház boltozata alatt üdvözölhessük" - jelentette ki Laurent Ulrich párizsi érsek szerdai párizsi sajtótájékoztatóján, jelezve, hogy évi 15 millió látogatóra számítanak, s a belépés - a kormányzati javaslat ellenére - továbbra is ingyenes marad.

A 2019. április 15-i tűzvészben Európa egyik leglátogatottabb, 12. századi gótikus műemlékének a tetőszerkezete és a katedrális huszártornya égett le, a helyreállítási munkálatokban mintegy 250 vállalat és kétezer szakember vett részt. A költségek megközelítették a 700 millió eurót (284 milliárd forint), amelyet adományokból fedezett a Notre-Dame.

A francia elnöki hivatal álláspontja szerint az öt évig tartott újjáépítés "francia siker, amelynek minden francia embernek örülnie kell a 2024 nyarán megrendezésre került olimpiai játékok sikerének folytatásaként, ellentétben a francia hanyatlásról szóló retorikával". Az Elysée-palota tájékoztatása szerint a francia államfő, aki november 29-én tesz egy utolsó látogatást a helyszínen, december 7-én a katedrális előtt mond beszédet, másnap pedig

részt vesz a Notre-Dame-ban a tűzvész óta tartandó első misén is. Ez lesz az egy hétig tartó vallási ünnepségsorozat nyitánya.

"A beszéd minden franciához szól majd" - jelezte az elnöki hivatal. "Ez egy köztársasági és világi pillanat lesz a Notre-Dame vallási, majd zenei pillanata előtt". A szertartást világszerte közvetíteni fogják. Számos államfő érkezik majd, mégpedig az adományozó országokból, amelyek nem mindegyike keresztény - fogalmazott az Elysée-palota.

A vendégek névsora egyelőre nem ismert, de Ferenc pápa várhatóan nem vesz részt az ünnepségen, helyette egy héttel később, december 15-én a Franciaországhoz tartozó Korzika szigetére látogat.

December 8-tól a nagyközönség is ismét beléphet a székesegyházba, amelynek tetőszerkezetét eredeti változatában építették újjá, és amelynek falait teljesen megtisztították. Az újranyitás első hetében az épület este 10 óráig tart nyitva, "a hétköznapi élet december 16-án indul újra" a templomban.

A várhatóan hatalmas érdeklődés kezelésére internetes foglalási rendszert vezetnek be,

amelyen keresztül a látogatás előtti napon vagy aznap lehet időpontot foglalni, és egy mobilalkalmazás is rendelkezésre áll majd a látogatók kalauzolásához a templomban. A székesegyház befogadóképessége maximum háromezer fő. A francia katolikus egyház elutasította Rachida Dati kulturális miniszter azon javaslatát, hogy az Európai Unión kívülről érkező látogatóknak belépődíjat kelljen fizetniük. "Változatlanul fenntartjuk álláspontunkat, amely a franciaországi egyház álláspontja a templomok és katedrálisok ingyenes látogathatóságának szükségességéről. És megismételjük, hogy ez az elv nem áll ellentétben a vallási örökség védelmére irányuló aggodalommal" - mondta a párizsi érsek.

Címlapról ajánljuk

Tóth Norbert napjaink háborúiról: a jelenlegi nemzetközi jogi keretrendszer leépülését látjuk

Oroszország a saját ukrajnai agressziójának az igazolását láthatja abban, hogy Izrael megelőző csapást mért Iránra, amely háborúvá terebélyesedett, de az InfoRádiónak nyilatkozó nemzetközi jogász szerint a két konfliktus jogi megítélésében legalább annyi a különbség, mint a hasonlóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.25. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Ezért sem jutsz be az állami kórházakba

Ezért sem jutsz be az állami kórházakba

A kórház falain kívül tartják a beteget, ez a hálapénz megszüntetésének egyik hátrányos következménye - jelezte Ónodi-Szűcs Zoltán, a Debreceni Egyetem egészségügyi kancellár-helyettese a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság által szervezett keddi IME Egészségpolitika és egészségügyi rendszerek című konferencián. Létrejött és felerősödött a kettős praxis rendszere, az állami- és a magánegészségügyben egyaránt dolgoznak a szakemberek és ennek a gyógyításban lecsapódó gyakorlati következményeit mutatta be a szakember. A rendezvényen hangsúlyosan szó volt a betegútmenedzsment aktuális kihívásairól.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×