eur:
402.85
usd:
372.3
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó
Az új mellkasi (SEF) direkt digitális felvételi állomáson vizsgálnak egy beteget a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatkórház Megyei-Városi Tüdőgondozó Intézetében Nyíregyházán 2023. március 10-én. A Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENPI Határon Átnyúló Együttműködési Program A TBC nem ismer határokat című projektjében a szabolcsi kórházcsoport tüdőgondozója és a munkácsi regionális gyermekkórház kapott új röntgenberendezéseket, amelyek a tbc betegség megelőzésében és a megfelelő korai kezelésben jelentenek segítséget. Ezzel befejeződött a 940 ezer euró költségvetésű, uniós és hazai finanszírozású nemzetközi program.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Már nem a Covid a leghalálosabb betegség

A WHO jelentése szerint a Covid–19 tavalyi visszaesése után a tuberkulózis követelte a legtöbb halálos áldozatot a világon 2023-ban.

Az Egészségügyi Világszervezet kedden közzétett jelentése szerint a tuberkulózis (tbc) 2023-ban a Covid–19 helyébe lépett, ugyanis a fertőző betegségekkel összefüggő halálozások első számú okává vált – számolt be róla a Reuters. A WHO felhívta a figyelmet a betegség felszámolására irányuló globális erőfeszítések kihívásaira.

Tavaly mintegy 10,8 millióan betegedtek meg tbc-vel, közülük 8,2 millió fő kapott hiteles orvosi diagnózist, szemben a 2022-ben jelentett 7,5 milliós adattal.

A 2023-as diagnózisszám a legmagasabb, amelyet a WHO 1995-ös globális tbc-figyelésének kezdete óta regisztrált. A betegség okozta halálesetek száma a 2022-ben feljegyzett 1,32 millióról 2023-ban 1,25 millióra csökkent, de így is magasabb, mint bármely más fertőző betegség esetén - írja az Index.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a betegségteher csökkentésére irányuló globális erőfeszítések nem haladnak a tervezett ütemben, miközben jelentős előrelépésre lenne szükség a 2027-re kitűzött célok eléréséhez. Az alacsony és közepes jövedelmű országok, amelyek a betegség terhének 98 százalékát viselik, jelentős finanszírozási hiányosságokkal küzdenek.

Felháborító a tény, hogy a tbc még mindig rengeteg embert megbetegít és megöl, miközben meglennének az eszközök a megelőzésére, felismerésére és kezelésére egyaránt – hangsúlyozta dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója.

A tuberkulózis, avagy a gümőkór egy bakteriális fertőzés okozta betegség, amelyért a Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozó a felelős. A cseppfertőzéssel terjedő fertőzés elsősorban a tüdőt támadja meg, de más szervek, például a gerinc, az agy és a vesék működését is károsíthatja. Időben felismerve a tbc gyógyítható, illetve többféle gyógyszer is elérhető rá. Ezenkívül a súlyos lefolyású megbetegedés megelőzésére védőoltást is kifejlesztettek több évtizeddel ezelőtt. Ez a BCG-oltás, amelyet Magyarországon a csecsemők a kötelező gyermekkori oltások részeként kapnak meg.

A WHO szerint a betegség multidrogrezisztens formája továbbra is közegészségügyi válsághelyzetet jelent.

Címlapról ajánljuk
A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el
Száj- és körömfájás

A juhtartók már legalább másfél milliárd forintos kárt könyveltek el

Idehaza eddig már másfél milliárd forint káruk keletkezett a juhtartóknak a ragadós száj- és körömfájás betegség megjelenése miatt, miután hozzávetőleg 20 százalékkal csökkent a bárány ára – mondta az InfoRádióban a Juh és Kecske Ágazati Szakmaközi Szervezet ügyvezető igazgatója. A termelők a húsvét előtt értékesítik a szaporulat szinte 100 százalékát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Itt a fordulat az amerikai tőzsdéken

Nagyobb eséssel indult a hét az ázsiai tőzsdéken, ezt követően pedig Európában is lefelé vették az irányt a részvényindexek, csakúgy mint Amerikában: a Nasdaq vezetésével nagyobb esést láthattunk a nyitában, miután a piaci szereplőket általánosságban az amerikai recessziós félelmek, illetve a szerdán élesedő vámok aggasztják. A bizonytalanság óriási, a nyitástól távolodva markáns hangulatjavulást figyelhettünk meg. Egy ilyen bizonytalan környezetben megfelelő menekülőeszköz az arany: a nemesfém jegyzése ennek megfelelően hétfő reggel újabb történelmi csúcsot ért el. A magyar tőzsde is lefordult, az alapból rossz nemzetközi hangulat mellett az OTP és a Magyar Telekom esése is lefelé húzta ma a hazai börzét, miután Nagy Márton bejelentette, hogy árszabályozás jöhet a bankoknál és telekomcégeknél is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×