Infostart.hu
eur:
400.18
usd:
342.19
bux:
99827.03
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
Patriot föld-levegő rakétarendszert mutatnak be a Varsó-Ramom katonai repülőtéren 2023. április 20-án. A radomi repülőtéren a lengyel katonák a Patriot rakétarendszerek, valamint a Mala Narew és a Pilica légvédelmi rendszerek használatát sajátítják el.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Pawel Supernak

Komoly összeggel segíti Norvégia a román hadsereget

127 millió dollárt kap Bukarest rakétarendszer-vásárlásra.

A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) üdvözölte kedden, hogy Norvégia 127 millió dollárral segíti Romániát egy Patriot típusú föld-levegő légvédelmi rakétarendszer beszerzésében.

Az erről szóló közlemény szerint az oslói kormány 1,4 milliárd norvég koronát (48 milliárd forint), vagyis körülbelül 127 millió dollárt ajánlott fel erre a célra, amit az Északi Tanács hétfőn elkezdődött és csütörtökig tartó reykjavíki ülésén jelentettek be. A bukaresti tárca hozzátette: a pénzügyi hozzájárulás a Németország által koordinált Azonnali Légvédelmi Kezdeményezés része, és lehetővé teszi Románia számára, hogy légvédelmi képességeinek megújításával és bővítésével erősítse az euro-atlanti tér biztonságát és védelmét".

"Ezzel a jelentős hozzájárulással Norvégia nemcsak Románia határozott támogatását, hanem a szövetség biztonsága iránti elkötelezettségét is bizonyítja. Továbbra is kitartunk Ukrajna mellett ezekben a kritikus pillanatokban” – idézte Angel Tilvar román védelmi minisztert a bukaresti tárca közleménye.

A román Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) júniusban hagyta jóvá, hogy Románia Ukrajnának adományozza egyik Patriot rakétaelhárító rendszerét. Bukarest a Patriot-üteg átadásának feltételeként kikötötte, hogy folytatódjanak a szövetségesekkel - elsősorban az Amerikai Egyesült Államokkal - megkezdett tárgyalások annak érdekében, hogy Románia egy ezzel egyenértékű, NATO-kompatibilis rendszert kapjon a román légtér védelmének biztosítása érdekében.

Románia 2017-ben írt alá 4 milliárd dolláros szerződést négy Patriot-rendszer beszerzéséről. Ezek közül eddig kettőt vett át, és üzemelt be. A másodikat júniusban nyilvánították harcképesnek, miután éleslövészettel tesztelték a Fekete-tenger partján megrendezett nemzetközi hadgyakorlat keretében.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Elemzők: a Tisza Pártnak a kormányváltáshoz Fidesz-szavazókat is meg kellene szólítania

Elemzők: a Tisza Pártnak a kormányváltáshoz Fidesz-szavazókat is meg kellene szólítania

A Tisza Párt szombati kongresszusa után abban egyetértenek az elemzők, hogy Magyar Péternek Fidesz-szavazókat is meg kell még nyernie a kormányváltáshoz, abban viszont vitatkoznak, hogy baj-e, hogy még mindig nincsenek képviselőjelöltjei a pártnak. Az InfoRádió Böcskei Balázst, az Idea Intézet stratégiai igazgatóját és Erdélyi Rezső Krisztiánt, a Nézőpont Intézet elemzőjét kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Lecsapott az EU-ra Trump - Mi történik a piacokon?

Lecsapott az EU-ra Trump - Mi történik a piacokon?

A hétvége legfontosabb híre volt, hogy Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióra, ami nagyobb az előzetesen vártnál. Ennek megfelelően esnek a tőzsdék Európában. A magyar tőzsdén az európai átlaghoz képest csak minimális esés látszik. A határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján délután Amerikában is mínuszos nyitás jöhet. Gazdasági események szempontjából a vámháborús fejlemények mellett nem várható a hét első napján nagyobb piacmozgató hír, kedden azonban elkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon az USA-ban a nagybankok jelentéseivel, emellett pedig fontos inflációs adatok is érkeznek majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×